REKLAMA

Wałęsa: bez Grudnia 70 nie byłoby Solidarności

  • Autor: PAP/MIW
  • 16 grudnia 2016 10:40
Wałęsa: bez Grudnia 70 nie byłoby Solidarności Lech Wałęsa. (fot. youtube.com)

• W 46. rocznicę Grudnia’70 Lech Wałęsa złożył w piątek (16.12) kwiaty pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców w Gdańsku.
• Podkreślił, że bez tragicznych wydarzeń z 1970 r. nie udałoby się stworzyć „Solidarności” w pokojowy sposób podczas strajków w sierpniu 1980 r.

- Ja wtedy też już dowodziłem, nieudolnie bo byłem młody, ale bez tej nauki nie potrafiłbym za 10 lat mądrze walczyć. Mamy swoje tradycje i swoje nauki, osiągnęliśmy jednak ładne, finezyjne, pokojowo po 10 latach od tej tragedii, piękne zwycięstwo. I nasza rola była wtedy taka, żeby zwyciężyć i oddać zwycięstwo narodowi - i oddaliśmy, a naród tak się kieruje, jak się kieruje - powiedział dziennikarzom były prezydent Polski.

Wałęsa zwrócił się też z krótką przemową do kilkuosobowej grupy osób, towarzyszącej mu przy składaniu kwiatów, komentując aktualną sytuację polityczną w kraju.

- Sytuacja, w której dzisiaj się znaleźliśmy jest zastanawiająca. Masa ludzi zastanawia się nad tym, co robić: bo jednak to demokracja - wprawdzie ukrywana trochę, ale demokracja, a więc my musimy w klasie demokratycznej pozostać, ale jednocześnie nie wolno się na to zgadzać - mówił.

Jak podkreślił, "los nam dał szansę na wolną Polskę, ale też kiedy ona dopiero się tworzy popełnia pewne błędy i trzeba je korygować".

- Więc z tego miejsca chcę powiedzieć powinniśmy już zbierać podpisy pod przymusowym referendum z pytaniem "czy wybory upoważniają do wszelkiego działania, takiego, które dzisiaj ma miejsce"? Musimy zebrać podpisów więcej niż otrzymali głosów w wyborach - żeby nie było wątpliwości. I jeśli się zgodzą na referendum, to referendum odpowie, co robimy dalej, a jeśli się nie zgodzą, to musimy znaleźć siły i środki, aby im w tym pomóc. Bo nie wolno nam się zgadzać z tym, co się teraz dzieje, z niszczeniem zdobyczy, niszczeniem Polski - zaapelował.

- Ja w każdym razie zrobię wszystko, aby wymusić zmianę kursu, albo wymusić zmianę tego układu. A kto za mną pójdzie to już inna sprawa, postaram się, żeby dość dużo. I też sprawdzimy jak dalece zniszczyli mój autorytet, jak daleko wmówili ludziom, że jestem tym, kim nie jestem (…) Mam nadzieję, że za rok spotkamy się w lepszym nastroju - dodał Wałęsa.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • qwerty 2016-12-21 08:18:17
    Pies z kulawą nogą za tobą nie pójdzie. Już dosyć tych wydumanych mądrości w wydaniu TW Bolek.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA