REKLAMA

Wałęsa chwali odebranie stopni generalskich, ale ma jedno zastrzeżenie

  • Autor: PAP/MIW
  • 13 grudnia 2016 13:17
Wałęsa chwali odebranie stopni generalskich, ale ma jedno zastrzeżenie Lech Wałęsa. (fot. youtube.com)

• Kierunek jest dobry, ale zostawiłbym to na spokojniejsze czasy, kiedy będzie większe porozumienie, kiedy w porozumieniu to zrobimy - powiedział we wtorek (13.12) Lech Wałęsa komentując zapowiedzi MON, iż Wojciech Jaruzelski i Czesław Kiszczak stracą stopnie generalskie.

We wtorek minister obrony narodowej Antoni Macierewicz zapowiedział, że Wojciechowi Jaruzelskiemu i Czesławowi Kiszczakowi zostaną odebrane stopnie generalskie.

"Podejmujemy w tej sprawie kroki prawne mające na celu odebranie stopni wojskowych zarówno panu Jaruzelskiemu, jak i panu Kiszczakowi. Zbrodniarze odpowiedzialni za działanie zbrojne przeciwko własnemu narodowymi nie zasłużyli na to, by nosić te stopnie wojskowe" - dodał Macierewicz podczas wtorkowej prezentacji dokumentów dotyczących krwawych wydarzeń grudnia 1970 r.

Dopytywany o termin odebrania stopni generalskich Jaruzelskiemu i Kiszczakowi szef MON poinformował, że będzie to decyzja Sejmu.

"Będzie to związane z nowelizacją ustawy o powszechnym obowiązku służby wojskowej, której odpowiedni artykuł zostanie tak zmieniony, by ta decyzja była możliwa" - wyjaśnił Macierewicz.

Szef klubu PIS Ryszard Terlecki poinformował, że nie zapadła decyzja, kiedy projekt będzie zgłoszony (na razie nie jest jeszcze gotowy) i czy będzie on klubowy czy rządowy.

"Nie zdecydowaliśmy tego. Oczywiście klub chętnie przyjmie na siebie taki projekt ustawy" - poinformował szef klubu PiS. Jak dodał, projekt nie jest jeszcze gotowy.

"Kierunek jest dobry. Ale czy zrobimy sprawiedliwość teraz, kiedy są takie emocje, kiedy jest podzielone społeczeństwo? Czy to jest właściwe działanie? Ja bym postawił jednak na twórczą pracę, a to zostawił jeszcze na spokojniejsze czasy, kiedy będzie większe porozumienie, kiedy w porozumieniu to zrobimy" - tak propozycję MON komentuje Lech Wałęsa.

Pytany, czy stopni Jaruzelskiemu i Kiszczakowi nie należało odebrać już wcześniej Wałęsa powiedział:

"Zrobiłbym wcześniej, gdybym miał siły i mądrości więcej. Nie miałem więcej siły, nie miałem zaplecza, nie miałem partii, byłem sam tylko z moją Danutą. Więc zrobiłem maksymalnie dużo, więcej nie mogłem".

"Nic więcej nie można było zrobić, bo byłoby to nieodpowiedzialne i mogłoby się skończyć bardzo tragicznie" - dodał były prezydent. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (2 komentarzy)

  • andzia 2016-12-16 21:23:11
    Andrzej, takich bredni jeszcze nie słyszałem. 32 tysięczna rzesza emerytów powinna dostać minimum egzystencjalne! to te skur**syny tworzyły system, a teraz jeszcze spijają śmietankę i śmieją się w twarz ludziom, których ciemiężyli! wałęsa chce to zostawiać na spokojniejsze czasy? tzn żeby nigdy ich nie rozliczać! Niemcy ostatnio rozliczyły jakiegoś szeregowego 97 latka. a my załamujemy ręce nad "naszymi" skur**synami... a jeżeli jacyś pacyfikujący doznali urazy... to im się należało. komunizm to zbrodnia. i tym chu** nic się nie należy oprócz kopa w (...)!
  • Andrzej 2016-12-13 14:03:34
    Wstyd Panie Prezydencie Wałęsa,za Pańskie stanowisko, zaprzecza Pan sam sobie to co podpisał Pan w Magdalence?. Jedno jest prawdziwe, to co mówi Pan, że "Nic więcej nie można było zrobić, bo byłoby to nieodpowiedzialne i mogłoby się skończyć bardzo tragicznie". To niestety jest nadal aktualne, albowiem nie powinno rozpalać sie ognia na beczce z prochem. Wyciąganie daleko idących wniosków z spokojnego zlikwidowania niecałego tysiaca ludzi z WSI, nie można przyrównywać do zabrania 32 tysięcznej rzeszy emerytow, z których ponad połowa jest niewinnych a mają ponieść konsekwencje za rzekome represje. Pan doskonale wie, że górnicy, którzy zginęli w trakcie pacyfikacji kopalni to nie stali potulnie jak baranki,i do nich strzelano, tylko pierwsi krwawo zaatakowali przy pomocy kańczugów i kul z łożysk o średnicy 5cm pacyfikujących żołnierzy i milicjantów, którym powybijano oczy, połamano kości, porozbiajno hełmy i tarcze. Pan powinien to powiedzieć, publicznie, że gdyby wyszli spokojnie z kopalni ofiar by nie było.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA