REKLAMA

Walka z otyłością ma wymiar międzynarodowy. Także w polskim Senacie

  • Autor: GP
  • 03 marca 2017 11:11
Walka z otyłością ma wymiar międzynarodowy. Także w polskim Senacie Otyłość jest uważana za problem i chorobę cywilizacyjną. (fot.:.pixabay.com)

• W Senacie w poniedziałek (6 marca) odbędzie się debata o otyłości.
• W spotkaniu zapowiedzieli udział minister zdrowia, senator Konstanty Radziwiłł, wiceminister zdrowia Krzysztof Łanda i inni kluczowi w opiece zdrowotnej dygnitarze strony rządowej.

W ramach pozalegislacyjnych inicjatyw w parlamencie w przyszłym tygodniu (6 marca) w Senacie odbędzie się konferencja poświęcona walce z epidemią otyłości. To regionalne spotkanie, które będzie skupione wokół walki z tym cywilizacyjnym zagrożeniem w całej Europie Środkowo-Wschodniej.

Obok Marszałka Senatu w organizacji wydarzenia bierze udział Koalicja Na Rzecz Walki Z Otyłością.

- Otyłość to największe wyzwanie XXI wieku dla zdrowia publicznego oraz jedna z najgroźniejszych chorób cywilizacyjnych - można było przeczytać na stronach Senatu RP w notce o konferencji. - Według Światowej Organizacji Zdrowia co roku z powodu powikłań otyłości umiera co najmniej 2,8 mln osób. W Polsce na nadwagę i otyłość choruje już 64 proc. mężczyzn i 46 proc. kobiet. W wielu państwach europejskich rozpowszechnienie otyłości potroiło się w stosunku do lat 80., a liczba osób dotkniętych tą chorobą rośnie w alarmującym tempie. Mimo wdrażania doraźnych rozwiązań systemowych w zakresie leczenia otyłości w Europie nie stworzono efektywnego systemu opieki zdrowotnej dla osób chorujących na otyłość.

Konferencja będzie miał wymiar międzynarodowy, bo w jej debatach wezmą udział przedstawiciele Komisji Europejskiej i Parlamentu Europejskiego a także przedstawiciele resortów zdrowia Europy Środkowo-Wschodniej (m.in. z Czech, Słowacji, Węgier, Litwy i Łotwy). Nie zabraknie też organizacji zrzeszającej pacjentów.

Udział w konferencji zapowiedzieli z ramienia polskich przedstawicieli m.in. minister zdrowia Konstanty Radziwiłł (przypomnijmy, że jest także senatorem), wiceminister zdrowia Krzysztof Łanda, prezes NFZ Andrzej Jacyna, wiceprzewodnicząca sejmowej komisji zdrowia Beata Małecka-Libera,  prezes PFRON Robert Kwiatkowski.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • martwa-sarna 2017-03-03 13:24:39
    szkoda tylko czasu- brak ze strony polskiej powaznych osóbREKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA