REKLAMA

Wanda Zwinogrodzka: Żadnego państwa nie stać na marnowanie talentów

  • Autor: PAP/AT
  • 28 lutego 2018 09:30
Wanda Zwinogrodzka: Żadnego państwa nie stać na marnowanie talentów Wanda Zwinogrodzka (fot.mkidn.gov.pl)

Los polskiego artysty jest smutny. Nie dotyczy to oczywiście gwiazd i celebrytów, na których skupia się uwaga opinii publicznej, ale oni stanowią ledwie drobny ułamek środowiska, które w większości ledwie radzi sobie z codziennością. W Polsce artysta, jeśli nie jest zatrudniony na etacie, traktowany jest jak drobny przedsiębiorca - powiedziała wiceminister kultury Wanda Zwinogrodzka.

  • Artyści często pozbawieni są bezpłatnej opieki zdrowotnej, a na starość - emerytury. W gruncie rzeczy to rodzaj dyskryminacji - powiedziała Zwinogrodzka.
  • System organizacji życia artystycznego powinien zapewniać większe możliwości samodzielnego funkcjonowania twórców na rynku - dodała.
  • Niezbędne po temu są odpowiednie regulacje w dziedzinie ubezpieczeń i podatków, ale także rozstrzygnięcia pozwalające na dostęp do infrastruktury np. sal prób, pracowni itd. - wyjaśnia.
  • W wymiarze instytucjonalnym pomogłoby poluzowanie gorsetu rozmaitych przepisów np. VAT czy prawa pracy, tak by uwzględniały one specyfikę działalności artystycznej - zaznacza.

Czy w Ministerstwie kultury powstanie specjalna komisja, która będzie nadawała status artysty?

Wanda Zwinogrodzka: Skąd! To bzdura. Problem statusu artysty wyłonił się podczas obrad Ogólnopolskiej Konferencji Kultury, zorganizowanej z inicjatywy ministerstwa przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina. Jest to szeroka debata środowiskowa poświęcona rozmaitym ograniczeniom organizacyjnym i prawnym, które tamują rozwój życia artystycznego w Polsce. Dotychczas odbyło się 11 sympozjów w różnych miastach - od Szczecina po Rzeszów i od Wrocławia po Olsztyn - podczas których na czoło wysunęły się problemy bytowe artystów, przede wszystkim utrudniony dostęp do opieki zdrowotnej i świadczeń emerytalnych.

Czytaj też: MKiDN: nie mamy zamiaru nadawać komukolwiek statusu artysty

Nasz system ubezpieczeniowy, ale też podatkowy nie dostrzega specyfiki zawodów twórczych, nie zawiera regulacji dedykowanych artystom profesjonalnym, podczas gdy w większości krajów europejskich takie regulacje istnieją. Są rezultatem świadomości, że dzieła artystyczne nie są po prostu "towarem", a ich twórcy funkcjonują na rynku wedle bardzo szczególnych zasad, mają inny czas pracy, inną dynamikę dochodów itd.

Żeby opracować rozwiązania dostosowane do potrzeb i możliwości tej grupy zawodowej, trzeba ją oczywiście najpierw dość precyzyjnie odróżnić od innych grup i w tym kontekście pojawił się problem zdefiniowania statusu artysty. Różne zgłaszano pomysły - obrady OKK zostały zarejestrowane, można je prześledzić w sieci, na stronie konferencjakultury.pl. Nikomu jednak nawet nie przyszło do głowy, by ten status miało przyznawać ministerstwo. To nonsens - urzędnicy nie mają po temu ani kompetencji, ani nawet możliwości technicznych.

Cały artykuł czytaj tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA