REKLAMA

Wandalizm na Powązkach: Zieliński i Ziobro inaczej o policji

  • Autor: GP
  • 04 sierpnia 2016 08:21
Wandalizm na Powązkach: Zieliński i Ziobro inaczej o policji Wiceminister spraw wewnętrznych Jarosław Zieliński. (fot.:MSWiA/youtube.com)

• Zaobserwowano delikatną różnicę zdań między wiceministrem ministerstwa spraw wewnętrznych, a szefem resortu sprawiedliwości.
• Jarosław Zieliński i Zbigniew Ziobro inaczej ocenili interwencję policji na warszawskich Powązkach.
• Zieliński w tym temacie przyznaje rację niezadowolonym z faktu, że Bolesław Bierut i inni działacze PZPR są pochowani na honorowym cmentarzu.

Wprost przytoczył różnicę zdań między czołowymi politykami w rządzie. W środę (3 sierpnia) zapytano wiceministra spraw wewnętrznych i administracji Jarosława Zielińskiego o jego ocenę zamieszania z początku tygodnia. W poniedziałek (1 sierpnia) posłanki PiS i Zbigniew Ziobro mieli interweniować w sprawie zatrzymania wandali na Powązkach. W rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego doszło na cmentarzu do wandalizmu na mogile Bolesława Bieruta. Ziobro i Zieliński odmiennie patrzą na działanie policji w tej sprawie.

Zieliński w swojej ocenie mówił, że policjanci zachowali się zgodnie z prawem zatrzymując podejrzanych. O to, że zatrzymanie miało rzekomo trwać 48 godzin miał mieć pretensje Zbigniew Ziobro. Zieliński jednocześnie mówił:

- Z jednej strony są przepisy prawa, a z drugiej historyczny kontekst, podobnie jak patriotyczny. Pomnik Bieruta nie powinien znajdować się na narodowej nekropolii, jaką są Powązki - ocenił sprawę minister.

Zbigniew Ziobro nakazał zwolnienie podejrzanych o wypisanie farbą gwiazdy oraz napisów na grobie Bieruta, którzy trafili do aresztu. Zatrzymani to 24-letni mężczyzna i 49-letnia kobieta.

Mogiła Bolesława Bieruta na Powązkach, źródło: wikipedia.org/CC

Sytuacja wokół nekropolii zainteresowała opinię publiczną w lipcu, gdy do Instytutu pamięci narodowej wystosowano list z zapytaniem o możliwą rewizję pochowanych na Powązkach. Organizacja kombatancka wyraziła niezadowolenie z faktu, że dygnitarze PRL są pochowani wśród bohaterów walczących o wolną Polskę.

Bolesław Bierut był politykiem komunistycznym PRL. Żył w latach 1892 - 1956. Był pierwszym przywódcą Polski Ludowej, był Prezesem Rady Ministrów PRL od roku 1952. Jego rządy są naznaczone w historii Polski okresem tzw. zorganizowanej przemocy. Służyła ona zastraszeniu społeczności kraju i umocnieniu władzy komunistycznej w pierwszych latach jej funkcjonowania.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA