REKLAMA

Warszawska prokuratura wszczęła śledztwo ws. pobicia Polaków w Harlow

  • Autor: PAP/JS
  • 08 września 2016 12:14
Warszawska prokuratura wszczęła śledztwo ws. pobicia Polaków w Harlow Do ataku na dwóch Polaków doszło w niedzielę (4 września) nad ranem (fot.Krzysztof Belczyński/flickr.com/CC BY-SA 2.0)

•  Warszawska prokuratura wszczęła śledztwo ws. niedzielnego pobicia dwóch Polaków w Harlow w Wielkiej Brytanii; zamierza m.in. przesłuchać pokrzywdzonych i ich bliskich.
•  Równoległe prowadzone jest śledztwo ws. zabójstwa oraz pobicia innych Polaków - również w Harlow.

- Postępowanie wszczęte zostało z art. 158 i dotyczy pobicia w dniu 4 września br. dwóch Polaków w miejscowości Harlow, na terenie Wielkiej Brytanii - powiedział rzecznik warszawskiej prokuratury okręgowej prok. Michał Dziekański.

Jak wyjaśnił, prokuratura będzie prowadzić równolegle działania w Polsce i w Wielkiej Brytanii, m.in. w ramach pomocy prawnej. - W Polsce chcemy przesłuchać osoby najbliższe pokrzywdzonym, żeby ustalić, czy miały wiedzę na temat tych zdarzeń. Zwrócimy się też do konsulatu w Londynie o informacje na temat tego, co się zdarzyło, w szczególności ustalenia, jaki organ prowadzi postępowania. Chcemy też uzyskać dokumenty dot. pokrzywdzonych, m.in. dokumentację medyczną - powiedział.

Czytaj też: Liroy: Kaczyński nie miał nic przeciwko marihuanie

Prokuratura zamierza też zwrócić się do strony brytyjskiej o pomoc prawną - przede wszystkim poprzez przesłanie kopii materiałów z tamtejszego postępowania. - Chcielibyśmy też przesłuchać pokrzywdzonych. Trudno przesądzić, kiedy i gdzie byłoby to możliwe. Będziemy starali się przeprowadzić te czynności w sposób jak najmniej dla nich dolegliwy - dodał prokurator.

Do ataku na dwóch Polaków doszło w niedzielę (4 września) nad ranem - zaledwie kilkanaście godzin po tym, jak ulicami Harlow przeszedł liczący ponad 700 uczestników marsz milczenia, upamiętniający śmierć Polaka pobitego także w tej miejscowości, pod koniec sierpnia. 40-latek zmarł w szpitalu, w wyniku odniesionych obrażeń głowy.

Warszawska prokuratura okręgowa prowadzi śledztwo również w sprawie tego zabójstwa oraz pobicia innego Polaka przez około 20 napastników.

Śledczy prowadzący obie sprawy biorą pod uwagę, że sprawcy mogli być motywowani nienawiścią na tle narodowościowym.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA