REKLAMA

Wąsik: Odpowiednie procedury ograniczą korupcję na styku państwo-biznes

  • Autor: PAP/AT
  • 24 października 2017 12:12
Wąsik: Odpowiednie procedury ograniczą korupcję na styku państwo-biznes Dlaczego za korupcję ma nie odpowiadać ta firma, która dopuszcza do korupcji? - powiedział Wąsik (fot.shutterstock)

Zaproponowaliśmy przepisy, że każde średnie i duże przedsiębiorstwo, nie mówiąc już o instytucji publicznej, powinno posiadać własne procedury antykorupcyjne. Jeżeli będą takie procedury antykorupcyjne, to mocno ograniczymy korupcję na styku państwo-biznes - powiedział zastępca koordynatora służb specjalnych Maciej Wąsik zapytany o projekt ustawy o jawności życia publicznego.

• W poniedziałek (23 października) przedstawiony został Projekt ustawy o jawności życia publicznego, który przewiduje wzmocnienie przejrzystości państwa.

• Korupcja jest wrogiem wolnego rynku - oświadczył Wąsik.

• Jeżeli będą odpowiednie procedury antykorupcyjne, to mocno ograniczymy korupcję na styku państwo-biznes - ocenił.

"Dotychczas za korupcję odpowiedzialność ponosiły tak naprawdę tylko osoby fizyczne(...), a firmy, często ogromne koncerny, które były beneficjentami całych procesów korupcyjnych, pozostawały bezkarne. (...) Dlaczego za korupcję ma nie odpowiadać ta firma, która dopuszcza do korupcji?" - powiedział Wąsik w radiu Wnet.

"Dlatego też zaproponowaliśmy te przepisy, że każde średnie i duże przedsiębiorstwo, nie mówiąc już o instytucji publicznej, powinno posiadać własne procedury antykorupcyjne. Jeżeli będą takie procedury antykorupcyjne, to mocno ograniczymy korupcję na styku państwo-biznes" - ocenił polityk.

Zdaniem Wąsika dynamiczny wzrost gospodarczy w latach 2005-2008 był efektem "między innymi silnej walki z korupcją, bo korupcja jest wrogiem wolnego rynku". "Wygrywa w przetargu przedsiębiorstwo nie atrakcyjniejsze, nie lepsze, tylko to, które zapłaci łapówkę - często droższe, często gorsze" - mówił Wąsik.

"Korupcja ze wszech miar szkodzi życiu gospodarczemu. Jeżeli ograniczymy korupcję, to będzie silniejszy wolny rynek, silniejsza gospodarka, więcej miejsc pracy i wszystkim nam będzie żyło się lepiej" - dodał Wąsik.

Z kolei w telewizji wPolsce.pl podkreślił, że projekt ustawy o jawności życia publicznego "nie jest gotowy i zamknięty, ale ma pewne rozwiązania, których będziemy się trzymać". Zapowiedział jednocześnie, że zostaną przeprowadzone "szerokie konsultacje społeczne".

"Chcemy zaprosić wszystkie organizacje pozarządowe, które zajmują się tą tematyką (...) W niedługim czasie ogłosimy taką konsultację, zaprosimy te organizacje do KPRM. (...) Być może popełniliśmy gdzieś błąd, może trzeba coś skorygować, a być może są jeszcze inne pomysły, lepsze, które w dużym stopniu wpłyną na to, że polskie życie publiczne będzie transparentne, a przez to czyste i wolne od korupcji" - powiedział Wąsik.

Projekt ustawy o jawności życia publicznego, który przewiduje wzmocnienie przejrzystości państwa poprzez m.in. stworzenie jawnego rejestru umów cywilnoprawnych w sektorze publicznym, nowy wzór jawnych i jednakowych dla wszystkich zobowiązanych oświadczeń majątkowych przedstawił w poniedziałek minister koordynator służb specjalnych Mariusz Kamiński. Zapowiedział, że ustawa, która ma obwiązywać już od nowego roku ma zawierać obowiązek wprowadzenia wewnętrznych procedur antykorupcyjnych w sektorze publicznym oraz w średnich i większych firmach.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA