REKLAMA

Waszczykowski broni listu premier. "Tusk przekroczył europejski mandat"

 • Autor: GP
 • 08 marca 2017 08:45
Waszczykowski broni listu premier. "Tusk przekroczył europejski mandat" Witold Waszczykowski w środę (8 marca) ma spotkać się w Warszawie z szefem MSZ Niemiec. (fot. twitter.com/msz_rp)

• Witold Waszczykowski ocenił, że list premier o wyborze szefa Rady Europejskiej podnosi kluczowe zastrzeżenia do osoby i działań Donalda Tuska.
• Za porażki byłego premiera Waszczykowski uważa Brexit i kryzys migracyjny.
• - Uczestniczyłem w radach europejskich i szefowie MSZ innych krajów nie zgłaszali innych kandydatów - mówił minister w środę (8 marca).

Po tym, jak w środę (8 marca) ukazał się list premier Beaty Szydło dotyczący obsadzenia stanowiska szefa Rady Europejskiej, minister Witold Waszczykowski zdecydował się uzasadniać jego konieczność. W środowych wypowiedziach szefa MSZ widać wyraźnie linię, jaką wobec możliwego kontynuowania pracy w Razie Donalda Tuska przyjął polski rząd.

- Donald Tusk przekroczył europejski mandat - mówił w "RMF FM" pytany Waszczykowski. Po czym zaakcentował, że Tusk zabrał jawne stanowisko w grudniu wobec wewnętrznej polityki polskiej. To o próbie blokowania w Sejmie obrad przez opozycję. Waszczykowski powtórzył za listem premier, że doszło do "pozaparlamentarnej" próby obalenia rządu i to jawnie koliduje z neutralnością polityczną jakiej oczekuje się od szefa Rady Europejskiej.

Co Tusk złego zrobił w Europie?

- Mamy wiele zastrzeżeń do Donalda Tuska - kontynuował Waszczykowski na antenie ogólnopolskiej rozgłośni radiowej. - Wielokrotnie zachowywał się stronniczo. Poza tym miał w okresie kadencji dwa, poważne kryzysy na scenie Europejskiej.

Czytaj też: Lider PO pojedzie lobbować za Tuskiem do Brukseli

Polski minister za porażki Tuska uznał Brexit, który wypchnął z Unii Europejskiej Londyn. Waszczykowski stwierdził, że Tusk zrobił zbyt mało, by mu przeciwdziałać.

Za drugi problem Tuska, z którym były polski premier sobie nie poradził, Waszczykowski uznał kryzys migracyjny. Nawet na sugestię, że to Angela Merkel bezrefleksyjnym zaproszeniem Syryjczyków spowodowała falę migracji, Waszczykowski obwinił Tuska. Ocenił, że mógł zrobić znacznie więcej.

Poparcie dla Jacka Saryusza-Wolskiego

Panuje powszechne przekonanie, że w starciu o fotel szefa Rady Europejskiej, Donald Tusk nie będzie musiał zbytnio się starać i jego reelekcja jest raczej pewna. Waszczykowski, jak i inni politycy PiS są innego zdania.

Czytaj też: Jarosław Kaczyński zaprzeczył, jakoby kupczył stanowiskiem szefa MSZ

- Siedziałem w Brukseli - mówił kolokwialnie o ostatnich podróżach do stolicy europejskiej Waszczykowski, był w niej i w poniedziałek i we wtorek (6 i 7 marca). - Uczestniczyłem w radach europejskich i szefowie MSZ innych krajów nie zgłaszali innych kandydatów - stwierdził szef MSZ.

Jacek Saryusz-Wolski jest de facto jedynym kontrkandydatem Tuska, który sam zgłosił gotowość dalszej pracy w Radzie. Zrobił to na ostatnim, nieformalnym szczycie Rady na Malcie w lutym.

- Uważam, że Jacek Saryusz-Wolski ma szansę - podzielił się kończąc optymizmem Waszczykowski. Wielu uważa, że to strategia polityczna, która ma realnie bardziej zaszkodzić Tuskowi, niż wspomóc i pozwolić wybrać Saryusza-Wolskiego. - List premier Beaty Szydło też to pokazuje - skończył Waszczykowski.

Polityk zapowiedział, że będzie rozmawiał o przyszłości stanowiska szefa Rady Europejskiej z niemieckim ministrem spraw zagranicznych. Sigmar Gabriel będzie w Warszawie właśnie w środę.

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
 • Polecamy Waszej uwadze transmisje z wybranych sesji #EKG2018. Zapraszamy na YouTube: EEC Poland - bit.ly/2wRSK2O Grupa PTWP - bit.ly/2GjlEsf #EEC2018
  @EECKatowice
 • Jako partnerzy @EECKatowice mieliśmy okazję przeprowadzić panel dyskusyjny o roli młodych w kształtowaniu Europy. Dziękujemy @pherstowski, PROM, MAY, Zwolnieni z Teorii, @ELSAPoland, @aegeewarszawa i @tomanek_robert, rektorowi @UE_Katowice! #EEC2018 #YouthLeadership #YouthVoice https://t.co/57GpHAhcCa
  @EECKatowice - (RT) @AIESECPoland
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

Skomentuj

 • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA