REKLAMA

Waszczykowski: Nie wiem, jaką cenę trzeba zapłacić, by zaspokoić Rosję

  • Autor: GP
  • 29 lipca 2016 11:36
Waszczykowski: Nie wiem, jaką cenę trzeba zapłacić, by zaspokoić Rosję Szef MSZ, Witold Waszczykowski. Polityk piastuje funkcję szefa dyplomacji od początku rządów Beaty Szydło. (fot.:twitter.com/MSZ_RP)

● Witold Waszczykowski w rozmowie z jordańską gazetą wyraził się z obawą o Rosji.
● Podkreślił, że działanie NATO i decyzje w Warszawie są odpowiedzią na agresję ze strony Moskwy.
● Zdaniem Waszczykowskiego zbliża się zaś koniec walki z Państwem Islamskim.
● Podkreślił też, że polscy naukowcy zaczęli szacowanie strat i zniszczeń zabytków, które udało się odbić z rąk dżihadystów.

Minister spraw zagranicznych, Witold Waszczykowski udzielił wywiadu jordańskiej gazecie The Jordan Times. W rozmowie opublikowanej w ostatnich dniach lipca polski polityk skomentował działania Rosji, które są w Jordanii obserwowane. Rosja działa blisko tego kraju w Syrii, wspomagała siły prezydenta Baszszar al-Asada. Waszczykowski potem mówił też o pomocy jaką Polska niesie uchodźcom w Jordanii. Kraj jest na pierwszej linii pomocy ofiarom wojny domowej w Syrii.

Polski polityk zaznaczył, że Rosja w swojej polityce zagranicznej dąży nieustannie do podgrzewania napięcia w relacjach międzynarodowych. 

- Dziś trudno jest powiedzieć jaką cenę trzeba by zapłacić za zaspokojenie wszystkich żądań wysuwanych przez Moskwę, tym bardziej, że podtrzymywanie napiętych relacji z wybranymi państwami Zachodu służy obecnej ekipie rządzącej w realizacji polityki wewnętrznej – powiedział Waszczykowski komentując obecny stan relacji NATO-Rosja.

Czytaj: Iskrzy na linii Warszawa - Moskwa. Rosjanie chcą działań po dewastacji pomnika Armii Czerwonej

W jego ocenie liczne incydenty na Bałtyku, groźby wysuwane pod adresem państw Europy Środkowej i Wschodniej oraz prowokacyjne manewry wojskowe zmuszają NATO do odpowiedniej reakcji i adekwatnej odpowiedzi. Tutaj przytacza się decyzje w Warszawie, w pierwszej połowie miesiąca na szczycie NATO.

Minister podkreślił, że nie jest to jednak polityka nastawiona na konfrontację z Rosją, a jedynie chęć wzmocnienia poczucia bezpieczeństwa w państwach „flanki wschodniej” Sojuszu.  

- Musimy zdawać sobie sprawę z faktu, iż projekt europejski opuści najprawdopodobniej piąta gospodarka świata - nawiązał do Brexitu szef polskiego MSZ. Zapewnił, że polskie społeczeństwo nie przejawia potrzeby organizowania takiego rodzaju referendum i przypomniał, że blisko 80 proc. obywateli popiera obecność Polski w zjednoczonej Europie.

Waszczykowski wyraził też szacunek dla Jordanii.

- Polska, jako członek NATO, postrzega Jordanię jako jednego z najważniejszych partnerów Sojuszu w regionie Bliskiego Wschodu - mówił polityk. - Mamy świadomość, że zwalczając terroryzm i udzielając schronienia osobom uciekającym z obszarów ogarniętych wojną, Jordania przyjęła na siebie ogromny ciężar.

Polski polityk przytoczył w rozmowie stanowisko rządu w Warszawie, że pomoc poszkodowanym w konflikcie syryjskim ma być kierowana właśnie w rejon najbardziej dotknięty tą sytuacją.

Czytaj: Szef MSZ dementuje ewentualny Polexit

- Nasza administracja i organizacje pozarządowe zaangażowane są w niesienie pomocy uchodźcom z Syrii na terenie Jordanii i Libanu – powiedział minister. Wspomniał nie tylko o pomocy humanitarnej, ale także o pomocy polskich naukowców. - Jako pierwsi podjęli się szacowania szkód wyrządzonych światowemu dziedzictwu w Palmirze, po wyparciu z tego miasta terrorystów z Daesh (inna nazwa Państwa Islamskiego - red.) - dodał minister Waszczykowski.

W czasie walk w Syrii zniszczeniu uległy zabytki wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Jordania to kraj Bliskiego Wschodu graniczący z Izraelem, Syrią, Irakiem i Arabią Saudyjską. Mieszka w nim blisko 6,5 miliona ludzi. W większości to Arabowie. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA