REKLAMA

Wchodzą w życie przepisy o corocznej informacji rządu nt. sytuacji seniorów

 • Autor: PAP
 • 02 stycznia 2016 07:41
Wchodzą w życie przepisy o corocznej informacji rządu nt. sytuacji seniorów W myśl ustawy monitorowanie sytuacji osób starszych ma być prowadzone na zlecenie Prezesa Rady Ministrów (fot. pixabay.com CC0)

Rada Ministrów co roku, do 31 października, musi przedstawić Sejmowi i Senatowi informację o sytuacji osób starszych w Polsce – zobowiązanie takie zawiera ustawa, która wchodzi w życie 1 stycznia.

Ustawa o osobach starszych – definiowanych jako osoby powyżej 60 roku życia - zakłada, że monitorowanie ich sytuacji obejmować będzie m.in. analizowanie informacji dotyczących demografii, dochodów, warunków mieszkaniowych, aktywności zawodowej, zdrowia, niepełnosprawności, aktywności społecznej i obywatelskiej oraz edukacyjnej, kulturalnej, sportowej, rekreacyjnej, a także dostępności i poziomu usług socjalnych.

W myśl ustawy monitorowanie sytuacji osób starszych ma być prowadzone na zlecenie Prezesa Rady Ministrów przez ministra właściwego do spraw zabezpieczenia społecznego przy wykorzystaniu m.in. informacji statystycznych, wyników badań naukowych, informacji od innych organów administracji publicznej, państwowych jednostek organizacyjnych oraz innych organizacji zaangażowanych w kształtowanie sytuacji osób starszych w Polsce.

Ustawę uchwalono w poprzedniej kadencji parlamentu. Prace nad regulacją były szybkie - pierwsze czytanie projektu ustawy (opracowanego przez sejmową komisję polityki senioralnej) odbyło się 2 września, a Sejm uchwalił ustawę 11 września.

Podczas prac nad ustawą posłowie wskazywali, że zmieniająca się struktura demograficzna polskiego społeczeństwa stawia przed państwem nowe wyzwania, których celem jest zapewnienie osobom starszym warunków do wydłużenia aktywności zawodowej, społecznej i edukacyjnej oraz samodzielnego, zdrowego i bezpiecznego życia.

Wskazywano, że Polska należy do nielicznych krajów europejskich, w których nie ukształtowano systemu monitorowania sytuacji życiowej populacji osób starszych, uwzględniającego aspekty społeczne, ekonomiczne i zdrowotne. Wchodząca w życie ustawa ma to zmienić.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (3 komentarzy)

 • mamuta 2016-01-02 20:54:08
  PO bez sumienia łatało dziury w budżecie kosztem emerytów. Emerytury w ciągu ostatnich 10-ciu lat na skutek przyjętej haniebnej formuły rewaloryzacji przyrosły dwukrotnie mniej niż średnia płaca krajowa. Czy aby emeryt nie jest kamieniem u szyi naszej gospodarki? Czy ta ustawa nie jest przypadkiem sposobem mydlenia oczu emerytom?
 • opiekun 2016-01-02 14:32:37
  Bzdury piszesz , bo jesteś chyba osobą młodą , a co z chorymi w łóżkach i ich opiekunach 24 godziny na dobę i ze strony państwa 520 zł miesięcznie , jesteś pielęgniarką , rehabilitantem, salową,sprzątaczką,kucharką i musisz wykonać wszystkie czynności przy takim chorym , zero czasu wolnego dla siebie , bez urlopu , żadnego wyjazdu , aby odpocząć , trzeba było zrezygnować z pracy zawodowej i teraz żyć za te grosze , to jest dopiero egzystencja takich opiekunów jak orka na ugorze , taki chory potrzebuje ciepła rodzinnego i opiekuna z najbliższej rodziny , dla niego takie ośrodki to eutanazja , ty piszesz chyba o tych co nie mają rodziny i są sprawni ruchowo , a zastanów się nad tymi , którzy są tylko w czterech ścianach , mieszkają samotnie , a najbliżsi codziennie muszą dojechać do nich 4-5 razy dziennie i być pod telefonem , jak na służbie , przykładowo tak pracować jak pogotowie , straż, policja i podobne służby ratujące zdrowie i życie. Jak cię nie ma kto zastąpić , gdyż jestem jedynym najbliższym dla tego chorego.
 • Ala 2016-01-02 11:20:34
  Powinno byc stworzone wiecej osrodkow dziennego pobytu dla ludzi starszych ,oraz system mobilizowania tych osob do uczestnictwa w zajeciach,np.poprzez niewielkie granty finansowe,lub doplacanie do lekow dla uczestnikow tych dziennych osrodkow.Najwieksza blaczka jest samotnosc ludzi starszych.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA