REKLAMA

Wcześniejsze emerytury dla celników jeszcze w tym roku?

 • Autor: Justyna Sobolak
 • 26 stycznia 2016 00:01
Wcześniejsze emerytury dla celników jeszcze w tym roku? Wszystko wskazuje na to, że celnicy nabędą prawo do wcześniejszym emerytur jeszcze w tym roku (fot. mf.gov.pl)

• Celnicy chcą przechodzić na emeryturę, jak np. policjanci, po 25 latach służby (w przyśpieszonym trybie po 15 latach).
• Kluby PO, PiS i PSL wyraziły aprobatę dla projektu celników. Nowoczesna i Kukiz były przeciw.
• Wszystko wskazuje na to, że celnicy nabędą prawo do wcześniejszym emerytur jeszcze w tym roku.

Projekt ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym służb mundurowych wpłynął do Sejmu już 28 sierpnia 2015 roku, ale jego pierwsze czytanie odbyło się dopiero na początku grudnia 2015 roku i to w okolicznościach niezbyt sprzyjających, bo parlamentarzystów bardziej pochłonęła wówczas sprawa wyboru sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Mimo to, wstępne poparcie dla obywatelskiego projektu, przygotowanego przez Związek Zawodowy Celnicy PL, wyrazili posłowie klubów PiS, PO i PSL. Przeciwni byli mu posłowie Nowoczesnej i Kukiz’15.

Pozytywny wyrok TK

Przypomnijmy, Związek Zawodowy Celnicy PL, przygotował obywatelski projekt ustawy, w którym domaga się wcześniejszego przechodzenia na emeryturę dla swojej formacji. To efekt orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego z marca 2015 roku. Celnicy zgłosili do TK wniosek, w którym tłumaczyli, że choć należą do służb mundurowych, nie są objęci przywilejami, jak na przykład policjanci czy funkcjonariusze straży granicznej, co narusza m.in. konstytucyjną zasadę równości. TK przyznał celnikom rację. Stwierdził, że rzeczywiście mają podobne zadania do tych, które pełnią funkcjonariusze policji, a więc należą im się te same przywileje emerytalne.

Emerytury po 25 latach służby

Obecnie celnicy nabywają uprawnienia emerytalne w wieku 67 lat. Natomiast służby mundurowe, do których chcą dołączyć, na emeryturę przechodzą w wieku 55 lat i po 25 latach służby. Takie prawo ma 10 formacji: Policja, Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencja Wywiadu, Służba Kontrwywiadu Wojskowego, Służba Wywiadu Wojskowego, Centralne Biuro Antykorupcyjne, Straż Graniczna, Biuro Ochrony Rządu, Państwowa Straż Pożarna i Służba Więzienna.

– Najważniejszym celem projektu jest bezpieczeństwo obywateli Rzeczpospolitej Polskiej. Sytuacja kadrowa Służby Celnej jest krytyczna. Formacja za kilka lat będzie miała ponad połowę funkcjonariuszy w wieku 50+, przez to jej skuteczność jest zaniżona. Dzisiejszy projekt jest pierwszym krokiem do pełnej profesjonalizacji służby. Pierwszym ale niezbędnym, który musi być wdrożony, aby móc prowadzić następne, które pozwolą na pozyskiwanie do budżetu państwa wielu dodatkowych miliardów złotych. Szacujemy, że wzmacniając Służbę Celną, można zwiększyć wpływy budżetowe o ponad 10 mld zł rocznie – mówi Parlamentarny.pl Sławomir Siwy, przewodniczący związku zawodowego Celnicy PL oraz pełnomocnik Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej ZZ Celnicy PL.

Kukiz i Nowoczesna przeciw

Po pierwszym czytaniu projektu w Sejmie celnicy zdobyli wstępne głosy poparcia posłów klubu PiS, PO oraz PSL. "Zgadzamy się z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego w całej rozciągłości, a zatem popieramy przystąpienie do prac nad obywatelskim  projektem  ustawy  zgłoszonym  przez  pana  przedstawiciela wnioskodawców" - mówił poseł Arkadiusz Czartoryski z PiS. Poparcia dla projektu nie wyrazili posłowie ruchu Kukiz’15 i Nowoczesnej.

„Służba Celna jest rzeczywiście ostatnią służbą mundurową nieobjętą tym systemem emerytalnym, który jest stosowany wobec innych służb. Tak, to jest prawda, z tym zastrzeżeniem, że nasze ugrupowanie opowiada się docelowo za likwidacją przywilejów emerytalnych jakichkolwiek grup społecznych i za podniesieniem płac w tych grupach. To trzeba sobie jasno powiedzieć. Dlatego nasz klub będzie za skierowaniem do odpowiednich komisji tego projektu ustawy i za rozpoczęciem dyskusji nie tylko nad kwestią Służby Celnej, ale w ogóle nad kwestią emerytur w grupach uprzywilejowanych pod względem emerytalnym, do których należą służby mundurowe” – mówił poseł Kukiz’15 Robert Winnicki.  

Podobne zdanie wyraziła Joanna Augustynowska z Nowoczesnej. „Nowoczesna w pełni rozumie, że prawo nie może różnie traktować osób wykonujących te same zadania czy podobne czynności, ale przywileje emerytalne powinniśmy pomniejszać, a nie rozwijać o kolejne grupy zawodowe. Statystyki dotyczące przywilejów emerytalno-rentowych są przerażające. Dla przykładu spójrzmy na emerytury wojskowe. W budżecie na 2015 r. 38 mld zł zostało przeznaczonych na obronę narodową. Prawie 1/3 tych pieniędzy przeznaczona jest na pensje, a nieco mniej, ok. 7 mld zł, na świadczenia, w tym ponad 6 mld zł na emerytury i renty. Z tych ponad 38 mld zł na modernizację techniczną Sił Zbrojnych wydanych ma być w tym roku 8,2 mld zł” – zwracała uwagę.

Zmiany w połowie roku

Choć sprawa celników ucichła, nie oznacza to, że ustali oni w boju o wcześniejsze emerytury. Jeszcze w grudniu Marian Banaś, szef Służby Celnej, powołał grupę roboczą ds. projektu obywatelskiego. – W MF powołano grupę roboczą ds. projektu, w skład której wchodzi przedstawiciel Komitetu. Odbyły się na razie dwa spotkania grupy i niebawem będą kolejne. Mam nadzieję na zakończenie prac tej grupy w MF do końca stycznia i następnie szybką legislację w Sejmie. Z tych dwóch pierwszych spotkań wynika, że komitet i rząd będzie mógł w Sejmie zaprezentować tożsame stanowisko, dlatego można mieć nadzieję, że prace w Sejmie będą toczyć się bardzo sprawnie, tak aby projekt mógł wejść w życie jeszcze w połowie 2016 roku – mówi Parlamentarny.pl Sławomir Siwy.

I dodaje: – Od siebie mogę dodać, że jest to w pełni uzasadnione, gdyż chodzi o zwiększenie skuteczności formacji odpowiadającej za 1/3 budżetu i bezpieczeństwo obywateli, a także zasady zdrowej konkurencji polskich przedsiębiorców. Dzisiaj sytuacja kadrowa w SC jest krytyczna, co prowadzi do licznych patologii w funkcjonowaniu formacji – twierdzi.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, celnicy nabędą prawo do wcześniejszych emerytur już w połowie tego roku. Po zmianach, prawo  do  emerytury  po  okresie  15  lat  pełnienia  służby,  przysługiwałoby funkcjonariuszom  służby  celnej,  którzy  zostali  do  niej  przyjęci  przed  dniem  31  grudnia 2012  r.,  a  w  przypadku  funkcjonariuszy  przyjętych  do  służby po  raz pierwszy po dniu  31  grudnia  2012  r.  nabycie  uprawnień  emerytalnych  wiązałoby  się  ze spełnieniem dwóch przesłanek łącznie, tj. 25 lat służby i ukończonych 55 lat życia.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (7 komentarzy)

 • Celnik 2017-04-03 10:20:09
  Nie ma już Służby Celnej. Jest KAS i bałagan. Skarbówka ma zastąpić celników. Celnikom mają być nawet odbierane stopnie służbowe - w tym oficerskie. Zagwarantowane ustawą za dożywotnie.
 • Gosc 2016-04-25 12:31:51
  A te panie wielkie celniczki z izb celnych które całe życie siedzialy i pierdzialy w stołki to już myślą o emeryturze na którą wcale nie zasłużyły ja całe życie pracowałam i muszę czekać do głupich 67 jeśli dożyje też chce mieć takie przywileje jak te wielkie celniczki które dostały się do pracy dawno temu dzięki poplecznictwu a są kompletnym glabami
 • sdf 2016-01-26 19:41:41
  powinni się przyjrzeć byłemu SSC, dyrektorom, naczelnikom i kierownikom
 • szczególny 2016-01-26 18:53:11
  A branża hazardowa tu nie miesza? Jak wszyscy pójdą na emki to kto będzie to kontrolował? Będą mieli raj, w końcu...
 • olo 2016-01-26 11:09:20
  Nowoczesna czy to ta banda banksterów, którzy pod pozorem obrony demokracji wyprowadzają Polaków na ulicę a są przeciw realizacji wyroków Trybunału Konstytucyjnego i realizacji projektów obywatelskich (dotyczy Służby Celnej). Wyszła obrzydliwa, obłudna natura Petru i czałej partii, która chętnie widzi Polaków na kolanach i pracujących za miskę zupy.
 • realista 2016-01-26 10:58:28
  Nie można być aż tak naiwnym, żeby wierzyć, że emerytury dostaną wszyscy, którzy obecnie są w cle. KAS to nie tylko nowe porządki i zasady ale również zmiana wizerunku, który dla obecnej Służby Celnej jest negatywny, pisząc delikatnie. KAS ma także za zadanie zmienić spojrzenie społeczeństwa na funkcjonariuszy, którzy będą tam pracować. Wystarczy na wschodzie w przygranicznej wiosce zapytać mieszkańca z czym i kim kojarzy mu się celnik to odpowiedź w każdym przypadku będzie taka sama, kojarzy się z korupcją lub złodziejem. Młody celnik po kilku miesiącach jeździ porządnym samochodem a po dwóch, trzech latach buduje dom. Jego sąsiedzi już nawet się nie dziwią, bo to normalne, że celnik ma dużo pieniędzy. Normalne jest również to,że dostał się do cła bo załatwił mu to jakiś lokalny polityk lub wpływowy przedsiębiorca. Starzy celnicy żyją jak celebryci i też już nikt nie zwraca na to uwagi, bo jest tak od lat. Jednak uważani są za grupę uprzywilejowaną i to nie z powodu wysokich zarobków tylko z powodu brania łapówek, które pozwalają żyć ponad stan. Ten KAS ma to zmienić. Zanim będą emerytury to będzie czystka, prawdopodobnie taka jak w latach 2005-2007. Wtedy zatrzymano np. w Urzędzie Celnym w Przemyślu ok. 100 osób, do dzisiaj ponad 60 zostało skazanych prawomocnym wyrokiem. PIS chce powołać grupy, które będą walczyły z nieuczciwymi prokuratorami i sędziami, więc trzeba być bardzo krótkowzrocznym, żeby myśleć, że odpuszczą celnikom, którzy przez ostatnie 8 lat nie byli w realnym zainteresowaniu Prokuratury. Jeżeli te czystki dosięgną również kadrę, naczelników, dyrektorów oraz samego byłego SSC to na pewno są potrzebne. To właśnie oni ustalali standardy, tolerowali korupcję, sprzyjali jej a wielu wypadkach brali w niej bezpośredni udział. Nie można myśleć, że ucieknę na emeryturę i mogą mi skoczyć. Będzie ostra weryfikacja, ta władza za korupcję nie da nikomu emerytury.
 • jack 2016-01-26 01:30:20
  jakoś w PRL-u nie było im śpieszno na emeryturę... więcej grabili na granicy, więc wiek nie przeszkadzał, teraz nie ma tylu okazji zarobić w pracy, to sie zachciewa nieróbstwa. Dziadostwo i tyleREKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA