REKLAMA

Wcześniejsze wybory parlamentarne: PiS dalej byłby u władzy?

  • Autor: GP
  • 20 stycznia 2017 11:08
Wcześniejsze wybory parlamentarne: PiS dalej byłby u władzy? Polacy, po wydarzeniach w Sejmie, nie chcą przedwczesnych wyborów. PiS nie straciłby władzy w ocenie pytanych w sondażu CBOS. (fot.:pixabay.com/domena publiczna)

• Dla ogółu obywateli przedterminowe wybory parlamentarne nic by nie zmieniły.
• 50 proc. respondentów badania CBOS uważa, że PiS nie straciłby władzy, 28 proc. widzi szanse na zmianę obozu rządzącego a 22 proc. nie chce prognozować.

W ramach szerszego badania sytuacji społecznej w Polsce, Centrum Badania Opinii Społecznej  (CBOS), zapytało Polaków o ostatnie wydarzenia w Sejmie. Przypomnijmy, 11 stycznia udało się zażegnać napiętą sytuację na Wiejskiej, choć nadal strony sporu (PiS i opozycja) się nie porozumiały.

CBOS zapytał Polaków o to, czy przedterminowe wybory doprowadziłyby do zmiany władzy? - Gdyby rzeczywiście doszło to takich wyborów, nie przyniosłyby one – w ocenie społecznej – zmiany władzy w kraju - podaje CBOS.

Polacy wybierają do Sejmu i Senatu 460 posłów i 100 senatorów. (źródło: Kancelaria Sejmu/twitter.com)

Połowa ankietowanych (dokładnie 50 proc.) sądzi, że Prawo i Sprawiedliwość utrzymałoby stan posiadania w Sejmie, co pozwoliłoby dalej rządzić. Tylko nieco więcej niż jedna czwarta (28 proc.) uważa, że doszłoby do zmiany rządzących. Odpowiedź sugeruje koalicję obecnej opozycji.

22 proc. pytanych nie wie, do jakiego scenariusza doprowadziłyby kolejne wybory. - Przekonanie, że przedterminowe wybory nie przyniosłyby zmiany władzy, przeważa niemal we wszystkich grupach społeczno-demograficznych - informuje CBOS. - Na zmianę stosunkowo częściej liczą badani deklarujący lewicowe poglądy polityczne (42 proc. wobec 41 proc. spodziewających się utrzymania status quo).

CBOS to ośrodek badania opinii publicznej z siedzibą w Warszawie, utworzony w roku 1982. Działa obecnie na mocy ustawy, która gwarantuje mu finansowanie, jest podległy Prezesowi Rady Ministrów. Celem organizacji jest upowszechnianie wiedzy o stanie i tendencjach zmian w opinii publicznej. Dyrektorem CBOS jest Mirosława Grabowska.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Ewelina 2017-01-20 16:02:46
    Wcześniejsze wybory samorządowe jak najbardziej TAK !,parlamentarne raczej NIE .REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA