REKLAMA

We wtorek kolejne przesłuchania prokuratorów przed komisją śledczą ds. Amber Gold

  • Autor: PAP/JS
  • 28 listopada 2016 17:18
We wtorek kolejne przesłuchania prokuratorów przed komisją śledczą ds. Amber Gold Prokuratura Rejonowa Gdańsk-Wrzeszcz zajmowała się sprawą Amber Gold od końca 2009 r. po tym, gdy KNF złożyła zawiadomienie, że firma ta prowadzi działalność bankową bez zezwolenia (fot.wikipedia.org/CC BY-SA 3.0)

We wtorek (29 listopada) przed sejmową komisją śledczą ds Amber Gold zeznawać będzie dwoje prokuratorów z Gdańska: Hanna Borkowska z Prokuratury Okręgowej oraz Ireneusz Tomaszewski, były prokurator gdańskiej Prokuratury Apelacyjnej.

Poseł z komisji śledczej Jarosław Krajewski (PiS) zaznaczył, że w gdańskiej prokuraturze okręgowej Hanna Borkowska sprawowała nadzór nad Prokuraturą Rejonową Gdańsk-Wrzeszcz, która prowadziła sprawę Amber Gold po złożeniu zawiadomienia przez Komisję Nadzoru Finansowego.

Z kolei Ireneusz Tomaszewski, wówczas jako prokurator Prokuratury Apelacyjnej, sprawował nadzór nad Prokuraturą Okręgową w Gdańsku. Szefowa sejmowej komisji ds. Amber Gold Małgorzata Wassermann (PiS) powiedziała, że podczas przesłuchania prok. Tomaszewskiego "na pewno padną pytania o to, od kiedy wiedział on o sprawie Amber Gold oraz jak się nią interesował".

Prokuratura Rejonowa Gdańsk-Wrzeszcz zajmowała się sprawą Amber Gold od końca 2009 r. po tym, gdy KNF złożyła zawiadomienie, że firma ta prowadzi działalność bankową bez zezwolenia. Na początku 2010 prok. referent Barbara Kijanko odmówiła wszczęcia śledztwa. Po uwzględnieniu przez sąd zażalenia KNF, w maju 2010 r. wszczęte zostało dochodzenie, które w sierpniu zostało umorzone.

Również na postanowienie o umorzeniu KNF złożyła zażalenie, a sąd je uwzględnił w grudniu 2010 r. Po zwrocie sprawy do Prokuratury Gdańsk-Wrzeszcz zarejestrowano ją, zlecając Komendzie Miejskiej Policji w Gdańsku wykonanie szczegółowo określonych czynności procesowych. W lutym 2011 r. zapadła decyzja o zasięgnięciu opinii biegłego rewidenta. W związku z przedłużaniem się opracowania tej opinii - w maju 2011 roku prokurator referent zawiesiła postępowanie w sprawie.

W listopadzie 2011 r. do Prokuratury Generalnej trafiło pismo szefa KNF z krytycznymi uwagami pod adresem postępowania Prokuratury Rejonowej Gdańsk-Wrzeszcz ws. Amber Gold. Za pośrednictwem gdańskiej prokuratury apelacyjnej trafiło ono pod koniec 2011 r. do gdańskiej prokuratury okręgowej.

Powstała wówczas w prokuraturze okręgowej odpowiedź na uwagi szefa KNF pochodzi z 5 stycznia 2012 r. i była w niej przyznanie, że zawieszenie postępowania było niezasadne oraz że pismo w tej sprawie zostało skierowane do prokuratury rejonowej we Wrzeszczu; było też stwierdzenie, że po podjęciu postępowania zostanie ono objęte nadzorem przez prokuraturę okręgową.

Jednak, jak wynika informacji przedstawianych na posiedzeniach komisji śledczej, pismo prokuratury okręgowej w sprawie wznowienia postępowania trafiło do prokuratury rejonowej dopiero w kwietniu 2012 r., a wznowione wówczas postępowanie nie było objęte nadzorem. Ostatecznie w czerwcu 2012 r. postępowanie ws Amber Gold zostało przez prokuraturę okręgową przejęte.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA