REKLAMA

Węgry: demonstracja na rzecz zmian w oświacie

  • Autor: PAP/JS
  • 23 lutego 2018 22:25
Węgry: demonstracja na rzecz zmian w oświacie Na zakończenie demonstracji odśpiewano "Odę do radości" i skandowano "Europa to my!". (fot. pixabay.com)

Kilka tysięcy osób, głównie uczniów, wzięło wieczorem udział w demonstracji w Budapeszcie na rzecz zmian w oświacie. Domagano się m.in. zmniejszenia obciążeń i nauczania krytycznego myślenia.

"Naszym głównym celem jest to, by wreszcie powstał nowoczesny system oświaty na europejskim poziomie. Cały system powinien zostać przeanalizowany, a usterki naprawione" - powiedział jeden z koordynatorów protestu, Norbert Rozsa z Niezależnego Parlamentu Uczniowskiego, organizatora demonstracji.

Jak zaznaczył, uczniowie sformułowali podczas poprzedniej demonstracji 19 stycznia postulaty, w tym żądanie swobodnego doboru podręczników i zlikwidowania tzw. lekcji zerowej, która zaczyna się po godz. 7. Ale "do tej pory nie dostaliśmy merytorycznej odpowiedzi od Urzędu Oświaty ani Ministerstwa ds. Zasobów Ludzkich" - oznajmił.

Zebrani przeszli od pl. Deaka w centrum miasta pod parlament, skandując m.in. "Wolny kraj - wolna oświata" i niosąc wielką flagę Unii Europejskiej oraz plakaty, np. "Autonomii od przedszkola do uniwersytetu". Jeden z niesionych plakatów głosił: "Zoltan Balog - ustąp!", w nawiązaniu do ministra ds. zasobów ludzkich.

Uczniowie twierdzą, że obecny system nie przygotowuje młodych ludzi do życia w XXI wieku, jest za bardzo skoncentrowany na pamięciowym opanowywaniu materiału i nie zachęca do krytycznego myślenia ani do kreatywności.

Na wiecu przed parlamentem zapowiedziano, że kolejna demonstracja odbędzie się 15 marca, w święto narodowe upamiętniające wybuch rewolucji węgierskiej 1848 r. Jeszcze wcześniej, 12 marca, ma się odbyć debata uczniów oraz kandydatów frakcji na premiera, którzy się na to zgodzili: Bernadett Szel z partii Polityka Może Być Inna, Gergelya Karacsonya reprezentującego Węgierską Partię Socjalistyczną i Dialog oraz Gabora Vony z Jobbiku. Według organizatorów premier Viktor Orban nie zdecydował się wziąć w niej udziału.

Na zakończenie demonstracji odśpiewano "Odę do radości" i skandowano "Europa to my!".

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA