REKLAMA

Wenezuela. Aresztowano 84-letniego polityka zasłużonego dla demokracji

  • Autor: PAP/rs
  • 02 lutego 2018 20:11
Wenezuela. Aresztowano 84-letniego polityka zasłużonego dla demokracji	Wenezuelska policja polityczna aresztowała w piątek nad ranem 84-letniego Enrique Aristiguieta Gramcko, legendę tamtejszej opozycji. (Fot. Shutterstock.com)

Wenezuelska organizacja pozarządowa Forum Karne ogłosiła, że policja polityczna aresztowała w piątek nad ranem 84-letniego działacza opozycyjnego Enrique Aristiguieta Gramcko, który odegrał czynną rolą w obaleniu dyktatury Marcosa Pereza Jimeneza w 1958 r.

Aristiguieta jest w tym tygodniu czternastym Wenezuelczykiem aresztowanym przez agentów policji politycznej SEBIN - ogłosiło Forum.

Uczestniczył on w przeprowadzeniu bezkrwawego zamachu stanu, w wyniku którego w styczniu 1958 roku odsunięto od władzy dyktatora, który stał się w Ameryce Łacińskiej symbolem bezprawia, Marcosa Pereza Jimeneza, zwanego "żelaznym człowiekiem Wenezueli"; trzymał on w więzieniach nie tylko działaczy, lecz również wielu zwykłych zwolenników partii demokratycznych.

Prawnicy Forum Karnego w proteście przeciwko uwięzieniu Aristiguiety podkreślają, że władze, aresztując 84-latka, złamały prawo, ponieważ wenezuelski kodeks karny zabrania osadzania w areszcie osób, które ukończyły 70 lat - w skrajnych przypadkach można stosować wobec takich osób jedynie areszt domowy.

Aristiguieta, członek sojuszu opozycyjnego "Jesteśmy Wenezuelą", po wejściu do jego domu policji zdążył napisać na Twitterze: "SEBIN przyszedł po mnie".

22 stycznia Aristiguieta uczestniczył na zaproszenie studentów w spotkaniu na Uniwersytecie Centralnym w Caracas zorganizowanym w 60-lecie obalenia dyktatury Pereza Jimeneza.

Przemawiając podczas uroczystości opozycjonista weteran powiedział: "Dziś jesteśmy w gorszej sytuacji niż przez 23 stycznia 1958 roku. Ale inicjujemy schyłek dyktatury!".

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA