REKLAMA

Wicemarszałek Senatu o problemach litewskich Polaków

  • Autor: PAP
  • 02 maja 2016 18:46
Wicemarszałek Senatu o problemach litewskich Polaków Maria Koc stwierdziła, że Koc zaznaczyła, że „w wielu dziedzinach mamy dobrą współpracę (...) ale aby tę współpracę pogłębiać (...) potrzebna jest dobra wola ze strony Litwy”. (Fot. www.youtube.com).

• Delegacja polskich parlamentarzystów spotkała się z kierownictwem litewskiego Sejmu.
• We wtorek weźmą udział w uroczystościach na cmentarzu na Rossie w Wilnie.
• Pogłębianie współpracy Polski i Litwy zależy od decyzji strony litewskiej względem mniejszości polskiej w tym kraju - oświadczyła Maria Koc.

Pogłębianie współpracy Polski i Litwy zależy od decyzji strony litewskiej względem mniejszości polskiej w tym kraju – powiedziała w poniedziałek (2.05) w Wilnie wicemarszałek Senatu Maria Koc. Litwa zadeklarowała wolę rozwiązywania problemów litewskich Polaków.

- Wszystko zależy od strony litewskiej - oświadczyła wicemarszałek podczas spotkania z polskimi dziennikarzami na Litwie.

Koc zaznaczyła, że „w wielu dziedzinach mamy dobrą współpracę: w kwestii bezpieczeństwa, energetyki, ale aby tę współpracę pogłębiać, aby było nowe otwarcie, potrzebna jest dobra wola ze strony Litwy”. Wskazała, że potrzebne są konkretne działania, by rozwiązać problemy polskiej mniejszości narodowej.

Problemy, z którymi Polacy na Litwie borykają się od lat - takie jak polska oświata na Litwie, pisownia polskich nazwisk, kwestie zwrotu ziemi na Wileńszczyźnie - w poniedziałek zostały omówione podczas spotkania delegacji polskich parlamentarzystów z kierownictwem litewskiego Sejmu. Po tym spotkaniu przewodnicząca litewskiego Sejmu Loreta Graużiniene w wydanym komunikacie napisała:

- Uzgodniliśmy, że nadal będziemy poszukiwali kompromisu w rozstrzyganiu tych problemów.
Wiceprzewodniczący litewskiego Sejmu Gediminas Kirkilas w rozmowie z PAP wyraził nadzieję, że obecna wizyta polskich parlamentarzystów „będzie pewnym przełomem” w stosunkach polsko-litewskich, które ostatnio się ochłodziły.

Tymczasem goszczący w Wilnie senator Waldemar Kraska powiedział, że „chcielibyśmy, aby dzisiejszy dzień był tym punktem zwrotnym” i jednocześnie wskazał, że „w polityce nie można być naiwnym”.

- Obecne stanowisko naszego rządu, naszego parlamentu jest takie, by podtrzymywać dialog, ale by ten dialog przynosił odpowiednie owoce - powiedział polski polityk.

Goszcząca w Wilnie delegacja polskich parlamentarzystów w poniedziałek wzięła też udział w litewskich uroczystościach z okazji 225. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, jakie odbyły się w wileńskim Pałacu Władców.

We wtorek delegacja weźmie udział w uroczystościach organizowanych z tej okazji przez polską ambasadę. Odbędą się tradycyjnie na wileńskim cmentarzu na Rossie, przy Mauzoleum Matki i Serca Syna, gdzie spoczywa serce marszałka Józefa Piłsudskiego i jego matka.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA