REKLAMA

Wiceminister Jan Dziedziczak: Nasze rozmowy z Ukrainą rozczarowują

  • Autor: GP
  • 20 lutego 2018 09:15
Wiceminister Jan Dziedziczak: Nasze rozmowy z Ukrainą rozczarowują Jan Dziedziczak (fot. facebook.com/warszawskipis)

Polska strona jest rozczarowana, jak określa to wiceszef MSZ Jan Dziedziczak, uporem Ukrainy w sprawie zakazu prac polskich archeologów. Od niemal pół roku polscy badacze nie mogą kontynuować prac archeologicznych na grobach Polaków zmarłych na wschodzie.

Wobec rosnącego napięcia między Polską a Izraelem może umknąć uwadze, że w ustawie o IPN jest też zakaz propagowania w Polsce banderyzmu, czyli ideologii wychwalającej Stefana Banderę.

Jest to kontrowersyjna postać historyczna, która dla Polaków jest zbrodniarzem z okresu końca II wojny światowej, a dla części Ukraińców jest bojownikiem o wolność ich narodu i kraju.

Sprawa zapisu w nowym prawie dotyczącego banderyzmu zaciążyła na już nadszarpniętych relacjach Warszawy i Kijowa. Ostatnią częścią tego sporu jest zahamowanie polskich prac archeologicznych na Ukrainie. Polskim badaczom cofnięto zezwolenia na badania, co poruszył w kontekście dyplomacji wiceszef MSZ Jan Dziedziczak.

- Ostatnie nasze rozmowy były rozczarowujące - podsumował w Polskim Radiu 24 polityk goszczący w stacji we wtorek (20 lutego). Odnosił się do kolejnych prób wypracowania kompromisu, który może pozwolić wznowić polskie prace badawcze na terenie Ukrainy.

- Liczymy, że Ukraińcy z dobrą wolą usiądą do rozmów. Szacunek do zmarłych to element naszego europejskiego, chrześcijańskiego dziedzictwa - nawiązywał wiceminister. - Cmentarz to w Polsce miejsce święte. Zmarli mają prawo do spokojnego spoczynku. Nie da się wytłumaczyć, dlaczego strona ukraińska podważa ten chrześcijański fundament naszej cywilizacji - wyraził wątpliwość cytowany polityk.

Polska strona stara się, by odblokowano możliwość pracy polskich badaczy od dłuższego czasu. Zakaz strona ukraińska wprowadziła w drugiej połowie 2017 r. Było to widoczne zwłaszcza w sierpniu 2017 r. kiedy IPN chciało dokonać prac archeologicznych w grobach polskich legionistów, m.in. w Kostiuchnówce na Ukrainie. Do badania nie doszło, bo zaczął obowiązywać omawiany zakaz.

Kolejne głosy o uchylenie restrykcji płynęły w lutym z Pałacu Prezydenckiego.

- Oczekiwanie, żeby Ukraina odblokowała możliwość ekshumowania polskich ofiar, nie jest zaporowe - powiedział w niedzielę (18 lutego) rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński. Jak dodał, strona polska powinna cały czas powtarzać swoje postulaty, co też się dzieje, i czego dowodzi wypowiedź wiceszefa MSZ.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA