REKLAMA

Wiceminister kultury o kolekcji Czartoryskich. Powinna być w rękach państwa?

  • Autor: PAP/MIW
  • 12 grudnia 2016 12:14
Wiceminister kultury o kolekcji Czartoryskich. Powinna być w rękach państwa? Wiceminister Sellin stwierdził, że zdaniem wielu ekspertów "Dama z łasiczką" jest niż słynna "Mona Lisa" w Luwrze" (fot. pixabay.com)

• Dobrze by było, gdyby kolekcja Czartoryskich stała się własnością państwa, byłoby to też z korzyścią dla bezpieczeństwa zbiorów – powiedział wiceminister kultury Jarosław Sellin.
• Gwarancje państwowe i własność państwowa oznacza, że ta kolekcja jest bardzo bezpieczna. Jeżeli to będzie własnością państwa, to będzie bezpieczeństwo państwowe zagwarantowane - ocenia Sellin.
• Zdaniem prasy wartość negocjowanej transakcji sięgałaby 0,5 do 1 mld zł. Jak powiedział Sellin, podana kwota "raczej nie jest bliska" tej, której dotyczą rozmowy.

Pytany w radiowej Trójce o rozmowy na temat odkupienia przez państwo kolekcji, w tym obrazu znanego jako "Dama z łasiczką" lub "Dama z gronostajem" Leonarda da Vinci, Sellin powiedział:

- Kolekcja Czartoryskich tworzona od ponad 200 lat (…), jest jedną z najcenniejszych kolekcji na świecie. Dobrze by było, żeby ta kolekcja była w sensie nawet formalnym własnością narodu. Bo po to Czartoryscy tę kolekcję tworzyli.

- Państwo polskie, a więc naród polski, będzie miało na własność jedną z najcenniejszych na świecie kolekcji dzieł sztuki, z tym słynnym obrazem, który zdaniem wielu historyków sztuki jest wybitniejszym obrazem niż słynna "Mona Lisa" w Luwrze" - powiedział Sellin.

Podkreślił, że nabycie przez państwo korzystnie wpłynęłoby na bezpieczeństwo zbioru.

- Gwarancje państwowe i własność państwowa oznacza, że ta kolekcja jest bardzo bezpieczna. Jeżeli to będzie własnością państwa, to będzie bezpieczeństwo państwowe zagwarantowane - mówił.

Zwrócił uwagę, że od kilku lat ekspozycji nie ma, ponieważ Muzeum Czartoryskich jest w remoncie, a obrazy zostały przewiezione na ten czas do innych muzeów.

O rozmowach między Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego a Adamem Karolem Czartoryskim na temat odkupienia przez państwo kolekcji Czartoryskich napisał dziennik "Polska The Times". Według gazety wartość negocjowanej transakcji sięgałaby 0,5 do 1 mld zł. Jak powiedział Sellin, podana kwota "raczej nie jest bliska" tej, której dotyczą rozmowy.

"Polska The Times" przypomina także, że Czartoryski odzyskał w 1989 r. kontrolę nad zbiorami, które nie zostały znacjonalizowane, jednak nie był w stanie sam jej utrzymać, zbiorów nie wolno też wywieźć z kraju, powołał więc fundację, a faktycznie kolekcja pozostała pod opieką Muzeum Narodowego w Krakowie. Spadkobierca rodziny fundatorów zachował jednak głos w sprawie obsady ważnych stanowisk w fundacji, a niejasności prawne powodowały konflikty między Czartoryskim, fundacją a Muzeum Narodowym, m.in. na tle wypożyczenia obrazu za granicę.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA