REKLAMA

Wiceminister Marek Magierowski z wizytą w Waszyngtonie

  • Autor: PAP/MIW
  • 03 listopada 2017 17:13
Wiceminister Marek Magierowski z wizytą w Waszyngtonie Wiceminister Marek Magierowski (Fot. M. Jasiulewicz/MSZ)

Rozmowy wiceministra Magierowskiego w Waszyngtonie dotyczyły m.in. pespektywy rozwoju polsko-amerykańskiej współpracy gospodarczej, kwestii bezpieczeństwa obszaru transatlantyckiego i naszego regionu, a także bezpieczeństwa energetycznego.

Głównym celem wizyty wiceministra Marka Magierowskiego w Waszyngtonie było nawiązanie bezpośrednich kontaktów z przedstawicielami administracji prezydenta Donalda Trumpa, w tym z niedawno powołanym asystentem sekretarza stanu USA ds. europejskich i euroazjatyckich Wessem Mitchellem. Po spotkaniu ze swoim amerykańskim odpowiednikiem wiceminister Magierowski przekazał polskim mediom, że rozmowa dotyczyła przede wszystkim współpracy polsko-amerykańskiej w dziedzinie bezpieczeństwa. Rozmawiano także o współpracy gospodarczej. W tym kontekście wiceminister zapowiedział, że "Polska planuje zorganizowanie w przyszłym roku polsko-amerykańskiego szczytu gospodarczego. Celem takiego szczytu byłaby między innymi promocja polskich start-upów, zintensyfikowanie współpracy między uczelniami naukowymi czy zwiększenie regionalnej współpracy gospodarczej pomiędzy polskimi województwami, a poszczególnymi stanami amerykańskiej federacji". Poinformował również, że omówił możliwość wizyty Premier i Prezydenta RP w Waszyngtonie w 2018 roku. Wiceszef polskiego MSZ przypomniał również, że od 1 stycznia 2018 r. Polska będzie niestałym członkiem Rady Bezpieczeństwa ONZ, a "w maju będzie przez jeden miesiąc przewodzić temu ciału - być może będzie to właśnie dobra okazja, aby prezydent odwiedził Waszyngton".

Wiceminister Magierowski spotkał się także z Sue Saarnio, specjalnym przedstawicielem Departamentu Stanu ds. energii. Tematem rozmowy były problemy bezpieczeństwa energetycznego Polski, dostawy amerykańskiego skroplonego gazu ziemnego, a także zagrożenia, jakie stanowią rosyjskie plany budowy gazociągu Nord Stream 2 i "przede wszystkim - jak podkreślił wiceminister - możliwość zablokowania realizacji tych planów".

Program wizyty obejmował ponadto rozmowy z reprezentantami Kongresu USA, w tym m.in. z senatorem Chrisem Murphy'm z komisji spraw zagranicznych Senatu i kongresmanem Tedem Poe, członkiem komisji spraw zagranicznych Izby Reprezentantów. Wiceminister Magierowski spotkał się również z ekspertami waszyngtońskich ośrodków analityczno-doradczych, a także z członkami i przewodniczącym Polsko-Amerykańskiej Rady Biznesu. Wiceszef polskiego MSZ złożył także wieńce na grobie zmarłego w 2000 r. Jana Karskiego i innych wybitnych Polaków na waszyngtońskim cmentarzu na Górze Oliwnej.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA