REKLAMA

Wiceminister sprawiedliwości Michał Woś podkreśla szybkie działanie państwa ws. neonazistów

  • Autor: GP
  • 24 stycznia 2018 10:50
Wiceminister sprawiedliwości Michał Woś podkreśla szybkie działanie państwa ws. neonazistów (fot. Twitter MS)

Wiceminister podkreśla, że w 48 godzin podjęto działania prokuratorskie mające wyjaśnić sprawę i znaleźć winnych propagowania neonazizmu.

  • Dla wiceministra nie ma wątpliwości, że są przesłanki do aresztowań i zatrzymań za złamanie prawa i propagowanie ideologii Adolfa Hitlera.
  • Jednocześnie Michał Woś podkreślał, że neonazizm nie jest tylko polskim problemem. Przytaczał statystykę zza Odry. - W 2016 r. w Niemczech było 466 marszów neonazistów - mówił w środę (24 stycznia) współpracownik Zbigniewa Ziobry.

Polskę rozgrzewa debata o obecności w naszym kraju neonazistów. Po tym, jak główne postacie życia politycznego wyraziły jednoznaczną dezaprobatę wobec propagowania w przestrzeni publicznej nazistowskich haseł, zaczęto się oskarżać odpowiedzialnością. Po stronie dwóch głównych obozów politycznych - PO i PiS - podniosły się oceny, że stowarzyszenie było akceptowane przez obie siły polityczne za rządów odpowiednio pierwszych i drugich.

- Zwracam uwagę, że ta organizacja (Duma i Nowoczesność - red.), o której tak głośno, została zarejestrowana za czasów Platformy - mówił w Polskim Radiu 24 polityk PiS. - Więc to trzeba polityków tej partii dopytywać o szczegóły. Za naszych czasów ci panowie chowali się po lasach. To pokazuje dużo - konkludował.

Z drugiej strony natomiast słychać jasne oskarżenie, że PiS - będąc formacją prawicową - ośmiela ekstremistów do większej aktywności.

Do sprawy odniósł się wiceminister Michał Woś. Urzędnik Zbigniewa Ziobry był gościem radia Zet.

- Stowarzyszenie Duma i Nowoczesność powstało w 2011 r., w 2014 zyskało status organizacji pożytku publicznego. Mieliśmy tyle lat, by interweniować, ale nic się nie działo - opisywał działanie aparatu państwa za PO Woś. Po czym podkreślił, że - po emisji materiału (TVN - red.) w 48 godzin prokuratura zadziałała bardzo skutecznie. Śledczy od razu podjęli analizę, czy są przesłanki, by zdelegalizować stowarzyszenie i według nas takie przesłanki są - konkludował.

Dodał jeszcze, starając się złagodzić ostrość debaty publicznej, że nie tylko Polska ma problem ze zwolennikami poglądów Adolfa Hitlera. - W 2016 r. w Niemczech było 466 marszów neonazistów - zaznaczył na antenie rozgłośni wiceminister.

Nazizm jest oceniany w Polsce jednoznacznie krytycznie. Polska została dotknięta tragedią II wojny światowej i, co podkreśla się w publikacjach historycznych, Polacy byli pierwszym narodem, który zbrojnie stanął na drodze Hitlera.

Konflikt zapoczątkowany dojściem do władzy w Niemczech nazistowskiego ideologa zaczął się 1 września 1939 r. i trwał w Europie do 8 września 1945. W ciągu 6 lat wojny zginęło ponad 60 milionów ludzi, co stanowiło około 3 proc. całkowitej liczby ludności na świecie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (2 komentarzy)

  • !!!! 2018-01-24 15:57:16
    Do Cyborg28: Tak jest, moim symbolem religijnym, podobnie jak u wielu innych Polaków jest Gwiazda Dawida i domagam się aby symbol ten szanowano!!!
  • Cyborg28 2018-01-24 12:57:33
    Panie Ministrze! Zwalczanie neonazistów, nawet tych, którzy swastykę układają z wafelków, należy ścigać i karać, ale także nie można tolerować tych, którzy hańbią polskie godło narodowe, czy ważne dla milionów rodaków symbole religijne. Ich także należy ścigać i karać, jak miłośników hitleryzmu.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA