REKLAMA

Wiceminister sprawiedliwości Michał Woś podkreśla szybkie działanie państwa ws. neonazistów

 • Autor: GP
 • 24 stycznia 2018 10:50
Wiceminister sprawiedliwości Michał Woś podkreśla szybkie działanie państwa ws. neonazistów (fot. Twitter MS)

Wiceminister podkreśla, że w 48 godzin podjęto działania prokuratorskie mające wyjaśnić sprawę i znaleźć winnych propagowania neonazizmu.

 • Dla wiceministra nie ma wątpliwości, że są przesłanki do aresztowań i zatrzymań za złamanie prawa i propagowanie ideologii Adolfa Hitlera.
 • Jednocześnie Michał Woś podkreślał, że neonazizm nie jest tylko polskim problemem. Przytaczał statystykę zza Odry. - W 2016 r. w Niemczech było 466 marszów neonazistów - mówił w środę (24 stycznia) współpracownik Zbigniewa Ziobry.

Polskę rozgrzewa debata o obecności w naszym kraju neonazistów. Po tym, jak główne postacie życia politycznego wyraziły jednoznaczną dezaprobatę wobec propagowania w przestrzeni publicznej nazistowskich haseł, zaczęto się oskarżać odpowiedzialnością. Po stronie dwóch głównych obozów politycznych - PO i PiS - podniosły się oceny, że stowarzyszenie było akceptowane przez obie siły polityczne za rządów odpowiednio pierwszych i drugich.

- Zwracam uwagę, że ta organizacja (Duma i Nowoczesność - red.), o której tak głośno, została zarejestrowana za czasów Platformy - mówił w Polskim Radiu 24 polityk PiS. - Więc to trzeba polityków tej partii dopytywać o szczegóły. Za naszych czasów ci panowie chowali się po lasach. To pokazuje dużo - konkludował.

Z drugiej strony natomiast słychać jasne oskarżenie, że PiS - będąc formacją prawicową - ośmiela ekstremistów do większej aktywności.

Do sprawy odniósł się wiceminister Michał Woś. Urzędnik Zbigniewa Ziobry był gościem radia Zet.

- Stowarzyszenie Duma i Nowoczesność powstało w 2011 r., w 2014 zyskało status organizacji pożytku publicznego. Mieliśmy tyle lat, by interweniować, ale nic się nie działo - opisywał działanie aparatu państwa za PO Woś. Po czym podkreślił, że - po emisji materiału (TVN - red.) w 48 godzin prokuratura zadziałała bardzo skutecznie. Śledczy od razu podjęli analizę, czy są przesłanki, by zdelegalizować stowarzyszenie i według nas takie przesłanki są - konkludował.

Dodał jeszcze, starając się złagodzić ostrość debaty publicznej, że nie tylko Polska ma problem ze zwolennikami poglądów Adolfa Hitlera. - W 2016 r. w Niemczech było 466 marszów neonazistów - zaznaczył na antenie rozgłośni wiceminister.

Nazizm jest oceniany w Polsce jednoznacznie krytycznie. Polska została dotknięta tragedią II wojny światowej i, co podkreśla się w publikacjach historycznych, Polacy byli pierwszym narodem, który zbrojnie stanął na drodze Hitlera.

Konflikt zapoczątkowany dojściem do władzy w Niemczech nazistowskiego ideologa zaczął się 1 września 1939 r. i trwał w Europie do 8 września 1945. W ciągu 6 lat wojny zginęło ponad 60 milionów ludzi, co stanowiło około 3 proc. całkowitej liczby ludności na świecie.

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

Skomentuj (2 komentarzy)

 • !!!! 2018-01-24 15:57:16
  Do Cyborg28: Tak jest, moim symbolem religijnym, podobnie jak u wielu innych Polaków jest Gwiazda Dawida i domagam się aby symbol ten szanowano!!!
 • Cyborg28 2018-01-24 12:57:33
  Panie Ministrze! Zwalczanie neonazistów, nawet tych, którzy swastykę układają z wafelków, należy ścigać i karać, ale także nie można tolerować tych, którzy hańbią polskie godło narodowe, czy ważne dla milionów rodaków symbole religijne. Ich także należy ścigać i karać, jak miłośników hitleryzmu.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA