REKLAMA

Wiceminister sprawiedliwości zawiesza komornika i asesora z Bełchatowa

  • Autor: Parlamentarny.pl (JS)
  • 18 marca 2016 09:48
Wiceminister sprawiedliwości zawiesza komornika i asesora z Bełchatowa Jak przypomina Ministerstw Sprawiedliwości, trwają intensywne prace legislacyjne nad zmianą ustawy o komornikach sądowych i egzekucji (Patryk Jaki, fot.facebook.com/jaki.patryk)

• Wiceminister Patryk Jaki w czwartek (17 marca) zawiesił komornika oraz pracującego w jego kancelarii asesora z kancelarii komorniczej w Bełchatowie.
• Złożył także w stosunku do nich wnioski do Komisji Dyscyplinarnej przy Krajowej Radzie Komorniczej o wydalenie ze służby komorniczej w przypadku komornika oraz o skreślenie z wykazu asesorów komorniczych w przypadku asesora komorniczego.

Wobec asesora komorniczego toczy się już jedno postępowanie dyscyplinarne wszczęte w styczniu na wniosek Patryka Jakiego. Podstawą tego zawieszenia asesora komorniczego z Bełchatowa był zarzut dotyczący nieprawidłowości związanych z zajmowaniem nieruchomości i bezzasadnym odebraniem nad nimi nadzoru w miejscowości Majdan.

Asesor w trakcie czynności odebrał matce wychowującej dziecko grzejnik, telefon komórkowy, pralkę, łóżko, zmywarkę oraz inne niezbędne do prowadzenia gospodarstwa domowego przedmioty, mimo iż ta nie była dłużnikiem. Równolegle, niezwłocznie po ujawnieniu tej sprawy, jeszcze w styczniu 2016 roku Ministerstwo Sprawiedliwości zleciło lustrację działalności kancelarii komorniczej, w której pracował asesor.

Sąd Okręgowy w Piotrkowie Trybunalskim w toku lustracji potwierdził liczne nieprawidłowości w zakresie dostatecznego uzasadnienia odbierania dozoru nad ruchomościami i oddawania ich osobom trzecim, dokumentowania kosztów oraz niezasadnego obciążania stron postępowania kosztami związanymi z udziałem osób trzecich przybranych do czynności egzekucyjnych.

Na podstawie przeprowadzonych analiz spraw oraz wniosków z przeprowadzonej lustracji, wiceminister Patryk Jaki w czwartek (17 marca) podjął decyzje o zawieszeniu komornika i asesora.

Jak przypomina Ministerstw Sprawiedliwości, trwają intensywne prace legislacyjne nad zmianą ustawy o komornikach sądowych i egzekucji. Celem tych prac jest stworzenie przepisów zabezpieczających zarówno interesy wierzycieli, dłużników, jak i osób trzecich, które niejednokrotnie są poszkodowane nieprawidłowymi czynnościami egzekucyjnymi.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • nic 2016-03-18 16:24:24
    nareszcie ,bedzie zamykac sie tez zlodziei urzednikow a nie mataczyc i zaslaniac ,bledem zawodowym brawo pisREKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA