REKLAMA

Wiceminister zdrowia: Nie będzie powrotu do kształcenia techników farmaceutycznych, ale będą nowe zawody

  • Autor: Rynekaptek.pl
  • 16 czerwca 2016 10:18
Wiceminister zdrowia: Nie będzie powrotu do kształcenia techników farmaceutycznych, ale będą nowe zawody Obecnie rozważane jest także wprowadzenie nowych zawodów odpowiadających zapotrzebowaniu w systemie ochrony zdrowia (fot. pixabay)

- Resort zdrowia podejmuje działania mające na celu także powołanie nowych zawodów i na bieżąco analizuje zapotrzebowanie na kadrę medyczną. W obecnej sytuacji nie widzi zapotrzebowania na powrót do kształcenia techników farmaceutycznych - mówi Marek Tombarkiewicz.

- Na bieżąco analizujemy zapotrzebowanie na kadrę medyczną w systemie ochrony zdrowia celem podejmowania adekwatnych do potrzeb zmieniającego się rynku pracy decyzji. Dlatego m.in. resort zdrowia podejmuje działania mające na celu powołanie nowych zawodów - mówi wiceminister zdrowia, Marek Tombarkiewicz.

Zawodem, który został wprowadzony do Klasyfikacji Zawodów Szkolnictwa Zawodowego jako ostatni, jest zawód technika sterylizacji medycznej, w którym szkoły mogą realizować kształcenie od września 2011 roku. Obecnie rozważane jest także wprowadzenie nowych zawodów odpowiadających zapotrzebowaniu w systemie ochrony zdrowia, m.in. na usługi w zakresie wsparcia deinstytucjonalizacji lecznictwa psychiatrycznego.

Zobacz też: Marian Zembala już nie ma złudzeń. Każda wizyta u lekarza powinna być płatna

- Ale wśród zawodów, w których zdecydowano się wygasić kształcenie, są technicy farmaceutyczni - przypomina Tombarkiewicz.

Jak dodaje, decyzja była podjęta na podstawie opinii ekspertów merytorycznych w tym zakresie.

- Zarówno konsultanci krajowi w poszczególnych dziedzinach farmacji, jak i samorząd zawodowy farmaceutów oraz Główny Inspektor Farmaceutyczny, wyrazili jednoznaczne stanowisko o słuszności podjętej wcześniej decyzji o wygaszaniu przedmiotowego kształcenia - dodaje wiceminister.

Na dowód przytacza zastrzeżenia dotyczące nieprawidłowego wykonywania zawodu technika farmaceutycznego. Z danych Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego wynika, że w okresie od 1 stycznia 2015 r. do 24 maja 2016 r. wyniosła ona 167.

Czytaj cały artykuł tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA