REKLAMA

Wicepremier Gliński otworzył wystawę w Poznaniu. Przedstawia ona sztukę średniowieczną

  • Autor: PAP/GP
  • 08 kwietnia 2016 21:10
Wicepremier Gliński otworzył wystawę w Poznaniu. Przedstawia ona sztukę średniowieczną Według twórców ekspozycji, prezentowany wybór dzieł niemal wyłącznie dotyczy sztuki sakralnej, ale pomyślany został w taki sposób, by ukazać rolę Kościoła jako obecnego od początku polskiej państwowości. (fot.:twitter.com/mkidn)

• Wicepremier Piotr Gliński otworzył w piątek (8 kwietnia) w Poznaniu wystawę „Imagines Medii Aevi”.
• Ekspozycja w Muzeum Narodowym, poświęcona sztuce średniowiecznej z okresu od 966 do ok. 1530 roku, przygotowana została z okazji jubileuszu 1050-lecia chrztu Polski.

- To wystawa, która świadczy, może w najlepszy sposób, właśnie poprzez sztukę, poprzez to wszystko, co zostało stworzone przez 1000 lat (…) o polskim chrześcijaństwie, o naszej historii i o tym pięknym jubileuszu rocznicy 1050-lecia polskiego chrztu. Chrztu, który uformował nas jako społeczeństwo, jako państwo, jako kraj i wspólnotę polityczną należącą do zachodniej sfery cywilizacji - mówił w Poznaniu podczas wieczornego wernisażu, wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.

- Pamiętajmy zawsze, że zawdzięczamy to chrześcijaństwu i zawdzięczamy to także tym pięknym dziełom, które będziemy mogli dzisiaj obejrzeć - dodał.

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki zaznaczył podczas uroczystości, że wystawa nie tylko wpisuje się w obchody jubileuszu, ale i jest ich idealnym uzupełnieniem.

- To jest coś, co jest zawsze wzruszające - popatrzeć na Kościół jako na tę wspólnotę kulturotwórczą, która bez środków przechowała przez setki lat arcydzieła. Praktycznie, gdy każdy domaga się budżetu i jednocześnie zapewnionej gwarancji, tutaj bez żadnych gwarancji, bez żadnych budżetów Kościół przechował niezwykłe dobro - powiedział abp Gądecki.

W uroczystym otwarciu wystawy wzięli udział m.in. wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann, zastępca prezydenta Poznania Jędrzej Solarski i b. premier Hanna Suchocka.

Założeniem wystawy jest ukazanie bogactwa sztuki średniowiecza w oparciu o wybór dzieł przechowywanych w zbiorach państwowych i kościelnych w Polsce. Złoży się na nią ok. 100 eksponatów - rzeźb, obrazów, obiektów rzemiosła i detali architektonicznych. Skarby sprowadzone do Poznania z całej Polski podziwiać będzie można w Muzeum Narodowym do 17 lipca.

Jak podkreślają autorzy ekspozycji, na średniowiecze przypadała przeszło połowa naszej państwowej historii - to czas, kiedy ostatecznie wykształciła i utrwaliła się polska państwowość i z którego wyrasta polska tożsamość.

Przeczytaj: Dress code w Sejmie. Jak będą się ubierać na Wiejskiej?

- Tej wystawy, przy okazji 1050-lecia chrztu Polski, nie mogło nie być. Zasadniczym kryterium doboru obiektów była przede wszystkim jakość artystyczna, pokazanie tego, że w tej pierwszej połowie naszego tysiąclecia pojawiały się znakomite dzieła sztuki - powiedział w piątek na konferencji prasowej dyrektor Muzeum Narodowego w Poznaniu Wojciech Suchocki.

Według twórców ekspozycji, prezentowany wybór dzieł niemal wyłącznie dotyczy sztuki sakralnej, ale pomyślany został w taki sposób, by ukazać rolę Kościoła jako obecnego od początku polskiej państwowości kustosza zabytków i równoległego, obok państwa, opiekuna bezcennych zasobów kultury.

Część obiektów pochodzi z czasów bliskich chrztowi Mieszka I; na ekspozycji prezentowana jest m.in. biżuteria, jaką nosili ówcześni Polacy, zgromadzono też krzyże relikwiarzowe używane przez duchownych.

Wśród najcenniejszych i najciekawszych dzieł prezentowanych w muzeum jest m.in. pochodząca ze zbiorów wawelskich włócznia św. Maurycego, tzw. "miecz św. Piotra" z katedry poznańskiej, stilus (rylec) z Giecza z przełomu X/XI w. czy uchodząca za najstarszą drewnianą rzeźbę maryjną w Polsce, powstała prawdopodobnie w XII w., Madonna z Ołoboku.

W formie prezentacji wideo na wystawie znalazł się też krucyfiks Wita Stwosza z Kościoła Mariackiego w Krakowie.

- Choć mamy tu inne jego dzieła, zaś inspirację jego sztuką można odnaleźć w wielu obiektach znajdujących się na tej wystawie, to jednak uznaliśmy za słuszne, by to zupełnie niezwykłe dzieło przynajmniej w filmowym obrazie znalazło się także na naszej ekspozycji. To najwspanialszy krucyfiks w historii sztuki europejskiej, tym samym także światowej - powiedział Suchocki.

Akcentem kończącym wystawę jest dzieło sztuki współczesnej, kompozycja Stefana Gierowskiego "Malowanie dziesięciorga przykazań.

Dyrektor muzeum podkreślił, że przygotowania do prezentacji ekspozycji trwały zaledwie kilka miesięcy i nie udałoby się zgromadzić tylu bezcennych dzieł bez pomocy Kościoła i osobistego zaangażowania metropolity poznańskiego abp. Gądeckiego.

Wystawa "Imagines Medii Aevi" (z łac. "Obrazy średniowiecza") odbywa się pod honorowym patronatem prezydenta Andrzeja Dudy oraz przewodniczącego KEP abp. Stanisława Gądeckiego.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Kibol 2016-04-08 22:49:31
    Dla równowagi powinni otworzyć wystawę pokazującą wspólczesne gusła, które są te same od kiedy Słowianie się pojawili, a których księża nie byli w stanie wyplenić.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA