REKLAMA

Wicepremier Gowin ustanowił kierunek lekarski na Uniwersytecie Opolskim

  • Autor: PAP/jm
  • 10 sierpnia 2016 18:00
Wicepremier Gowin ustanowił kierunek lekarski na Uniwersytecie Opolskim Uniwersytet Opolski będzie kształcił lekarzy. Jest podpis wiceministra nauki i szkolnictwa wyższego. (na zdjęciu: Jarosław Gowin, fot. PTWP/Piotr Waniorek)

• Jarosław Gowin, wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego podpisał w środę (10 sierpnia) w Opolu decyzję o nadaniu Uniwersytetowi Opolskiemu (UO) uprawnień do prowadzenia kierunku lekarskiego.
• Przyszli lekarze rozpoczną tam naukę w październiku 2017 r.

W prowadzeniu tych jednolitych studiów magisterskich UO będzie współpracować z Państwową Medyczną Wyższą Szkołą Zawodową (PMWSZ) w Opolu. Podczas środowych uroczystości list intencyjny w sprawie połączenia potencjału podpisali rektorzy obu uczelni, kolejno prof. dr hab. Stanisław Sławomir Nicieja oraz dr Tomasz Halski.

Kwestię tej konsolidacji wicepremier ocenił jako kluczową w działaniach na rzecz uruchomienia kierunku lekarskiego w Opolu.

- Uniwersytet Opolski jest spośród tych nowych uniwersytetów powstałych po roku 1989 uczelnią chyba najprężniej się rozwijającą, podobnie Państwową Medyczną Wyższą Szkołą Zawodową należy do najlepszych szkół zawodowych w Polsce (…). Nie wyobrażam sobie takiej sytuacji, że nieomal na tej samej ulicy dwie uczelnie będą konkurowały o studentów, będą budowały drogie, konkurencyjne laboratoria, będą uruchamiały te same kierunki. Tutaj trzeba połączyć wysiłki - podkreślił Gowin.

Sukces opolskiej uczelni - mówił - to również efekt współpracy środowiska naukowego z władzami lokalnymi i regionalnymi. - Widać wyraźnie, że utworzenie tego kierunku traktowane jest przez całą społeczność Opola i regionu opolskiego jako wielka szansa rozwojowa - wskazał.

Wniosek UO o utworzenie kierunku lekarskiego już wcześniej otrzymał pozytywne opinie resortu nauki oraz Polskiej Komisji Akredytacyjnej. Chodzi m.in. o spełnienie wymogów dotyczących odpowiedniej ilości kadry naukowo-dydaktycznej i samodzielnych pracowników nauki.

W tym kontekście przygotowanie opolskiej uczelni Gowin uznał za modelowy. - Wniosek musi być przygotowany perfekcyjnie, musi być zapewniona perfekcyjna kadra, musi być zapewnione znakomite zaplecze klinicznie i muszę powiedzieć, że pod tym względem wniosek UO był rzeczywiście bez zarzutu - wskazał.

Więcej czytaj tutaj.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA