REKLAMA

Wicepremier o wysypie fake-newsów w polskiej polityce

  • Autor: PAP/rs
  • 11 maja 2018 13:16
Wicepremier o wysypie fake-newsów w polskiej polityce Apeluję, żeby weryfikować fakty, tym bardziej gdy są one dostępne - mówi wicepremier Piotr Gliński. (Fot. PTWP/Piotr Waniorek)

Apeluję, żeby w dobrze pojętym interesie wspólnym weryfikować fakty, tym bardziej gdy są one dostępne - powiedział w piątek wicepremier, minister kultury prof. Piotr Gliński. Jak ocenił, wspólnie powinniśmy podnosić poziom debaty publicznej w Polsce.

W piątek w MKiDN odbyła się konferencja prasowa Glińskiego dotycząca "łamania standardów życia politycznego i publicznego na przykładzie wotum nieufności" wobec ministra kultury. Wniosek o jego odwołanie złożył w kwietniu klub PSL-UED, we wtorek odbyła się w Sejmie debata nad tym wnioskiem; dzień później posłowie odrzucili go w głosowaniu.

Wicepremier zwrócił uwagę, że w trakcie debaty nad wnioskiem o wotum nieufności "padało bardzo wiele pomówień czy inwektyw". "To, powiedzmy sobie, należy już do otoczki życia politycznego, chociaż w Polsce ostatnio staje się kwestiami pierwszoplanowymi, ale padało także bardzo wiele po prostu nieprawd. Nasze życie publiczne zaczyna być budowane w oparciu o tak zwaną postprawdę, jak to teoretycy określają, czyli kłamstwa, które formułowane w walce politycznej stają się wygodnym narzędziem właśnie w tych konfliktach politycznych" - powiedział.

Jak dodał, "wszyscy na tym tracą". "Traci na tym wiarygodność polskiego życia publicznego, wiarygodność polityki w ogóle. Myślę, że także wiarygodność mediów. Także tutaj jest wspólny interes wszystkich, którzy uczestniczą w debacie publicznej, aby starać się podnosić jakość tej debaty" - podkreślił.

Gliński wspomniał, że w jednym krótkim tekście na blogu posłanki Urszuli Pasławskiej, sprawozdawczyni wniosku o wotum nieufności, pojawiło się "osiem nieprawdziwych stwierdzeń, odnoszących się do faktów o najróżniejszym wymiarze". "Tych rzeczy nieprawdziwych było tak dużo, że faktycznie trudno je ciągle prostować. Ja i nasze ministerstwo, centrum informacyjne od dawna informacje na temat spraw związanych z kolekcją (Czartoryskich) prezentowało, ale te (...) nieprawdziwe informacje dotyczą w ogóle funkcjonowania całego naszego resortu bardzo często" - powiedział.

Wicepremier zaapelował, "żeby w dobrze pojętym interesie wspólnym (...) weryfikować fakty". "Tym bardziej, gdy one są dostępne w postaci czy to dokumentów pierwotnych, bo dostęp do informacji publicznej jest pełny, jeżeli chodzi o mój resort, czy też są dostępne w materiałach, które państwu przekazujemy, czy na stronie internetowej ministerstwa" - zaznaczył Gliński.

W ocenie Glińskiego, "na tego rodzaju podejściu, gdy nie weryfikujemy faktów, gdy fakty niesprawdzone czy fakty nieprawdziwe dominują w debacie, tracimy wszyscy". "Wspólnie powinniśmy podnosić poziom debaty publicznej w Polsce" - zaapelował.

Podobał się artykuł? Podziel się!
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA