REKLAMA

Wiceszef MKiDN: ustawa o dekoncentracji mediów może być nowym otwarciem w mediach

  • Autor: PAP/AH
  • 28 grudnia 2017 17:37
Wiceszef MKiDN: ustawa o dekoncentracji mediów może być nowym otwarciem w mediach Fot. Pixabay

Ustawa o dekoncentracji mediów może być nowym otwarciem, które pozwoli na nowo ukształtować rynek mediów zgodnie z zasadami wolnorynkowymi i pluralizmu opinii - powiedział w czwartek wiceszef MKiDN Paweł Lewandowski.

• Projektowana ustawa dekoncentracyjna z jednej strony ma chronić przed monopolem w mediach, stworzyć warunki uczciwej konkurencji na rynku, a także stworzyć możliwości dostępu do niego dla nowych podmiotów.

• Projektowane w resorcie zmiany prawa mają przeciwdziałać nadmiernej koncentracji nie tyle w zakresie kapitału, ile w zakresie "posiadania podmiotów, które potencjalnie mogą oddziaływać społecznie".

• Jak mówi Paweł Lewandowski, mają one stworzyć taki rodzaj regulatora, który doprowadziłby do tego, że także niszowe poglądy będą miały prawo do funkcjonowania na szerokim rynku opinii.

Podczas czwartkowej (28 grudnia) konferencji poświęconej 25-leciu ustawy o radiofonii i telewizji, wiceszef resortu kultury mówił, że projektowana ustawa dekoncentracyjna z jednej strony ma chronić przed monopolem w mediach, stworzyć warunki uczciwej konkurencji na rynku, a także stworzyć możliwości dostępu do niego dla nowych podmiotów. Jak mówił Lewandowski, najważniejsza jest jednak kwestia gwarancji pluralizmu opinii w mediach.

- W związku z koncentracją, zwłaszcza krzyżową, może dojść do takiej sytuacji, w której jeden właściciel może kreować za pomocą - w cudzysłowie - różnych źródeł, zachowania konsumenckie i społeczne, czy opinie - stwierdził Lewandowski. - Ludzie oglądając daną stację telewizyjną, słyszą jakąś opinię, później słyszą ją w radiu, a potem, na stronie internetowej czytają podobną opinię i wydaje im się, że wszystkie źródła podają taką samą informację w takiej samej otoczce, bo przecież wiemy, że każdej informacji towarzyszy dodatkowa opinia, często okraszona pewną otoczką ideologiczną. To może powodować pewien chaos i niezamierzone skutki społeczne, w mojej ocenie - dosyć groźne - stwierdził wiceminister.

Jak mówił Lewandowski, projektowane w resorcie zmiany prawa będą przeciwdziałać nadmiernej koncentracji nie tyle w zakresie kapitału, ile w zakresie "posiadania podmiotów, które potencjalnie mogą oddziaływać społecznie"; ministerstwo chce też stworzyć taki rodzaj regulatora, który doprowadziłby do tego, że także niszowe poglądy będą miały prawo do funkcjonowania na szerokim rynku opinii.

- Wszystkim powinno się stworzyć równe szanse i stworzyć pewien rodzaj resetu w tej materii. Myślę, że ustawa o dekoncentracji, jeśli wejdzie w życie, może być tego typu resetem, czyli nowym otwarciem, które pozwoli na nowo ukształtować rynek zgodnie z zasadami wolnorynkowymi i z zasadami pluralizmu opinii - oświadczył Lewandowski.

- Ja cały czas pracuję nad projektem ustawy dekoncentracyjnej. Jeśli będzie decyzja polityczna, żeby ten projekt wrzucić w tryby legislacji, to ja jestem gotowy, żeby ten projekt realizować, natomiast jeśli takie decyzji z jakichś powodów nie będzie… Ja jestem tylko wiceministrem, podsekretarzem stanu - powiedział Lewandowski.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA