REKLAMA

Wiceszef MSWiA zapowiada zatrudnianie nowych policjantów

  • Autor: PAP/JS
  • 21 stycznia 2016 08:02
Wiceszef MSWiA zapowiada zatrudnianie nowych policjantów Zieliński: "Konieczne jest likwidowanie istniejących wakatów, zatrudnianie nowych policjantów" (fot. mswia.gov.pl)

· Konieczne jest likwidowanie istniejących wakatów, zatrudnianie nowych policjantów.
· Osobom zatrudnianym w  policji będą stawiane wysokie wymagania.
· Z danych na 1 stycznia 2015 r. wynika, że na 102 309 etatów zatrudnionych było 98 775 policjantów.

Wiceminister spraw wewnętrznych Jarosław Zieliński w nocy ze środy na czwartek w Radiu Maryja zapowiedział likwidację wakatów w policji. "Jeżeli państwo w budżecie daje pieniądze na 102,5 tys. etatów w policji, to niech będzie tylu policjantów" - podkreślił.

Zieliński zaznaczył, że w policji jest o parę tysięcy mniej policjantów niż etatów.

"Nie może być tak, że pieniądze zaoszczędzane na wakatach są przeznaczane na inne cele, na nagrody czy podwyżki wynagrodzeń (...), ale także i jest to dużo gorsze na wydatki rzeczowe, na przykład paliwo, podstawowe wyposażenie komend itd. Na to są inne środki, na tzw. rzeczówkę, i one muszą być z tej części czerpane. To jest na płace, powinno być przeznaczone na płace" - powiedział wiceszef MSWiA.

Podkreślił, że konieczne jest likwidowanie istniejących wakatów, zatrudnianie nowych policjantów.

"Zalecenie dla wszystkich komendantów - mam nadzieję, że spora grupa komendantów na słucha - jest takie żeby wypełniać limity przyznane, zatrudniać nowych policjantów, ogłaszać nabór. Oczywiście trzeba przeprowadzać to zgodnie z przepisami, które obowiązują. To są dość rygorystyczne przepisy. Trzeba spełnić dość wysokie wymagania żeby zostać policjantem" - mówił Zieliński.

Wiceminister zaznaczył, że naturalną sprawą są wysokie wymagania stawiane osobom zatrudnianym w policji, gdyż będą dysponować bronią, a ich zadaniem będzie zapewnienie bezpieczeństwa, kontrolowanie przestrzegania prawa i porządku publicznego, pouczanie i wystawianie mandatów.

Dodał, że w przyszłości można nawet planować kilkuprocentowe zwiększenie przyznanych limitów zatrudnienia w policji, ale żeby o tym myśleć, to najpierw trzeba wypełnić istniejące limity etatów.

Kilkutysięczne wakaty w policji utrzymują się od wielu lat. Według danych ze strony internetowej policji 1 stycznia 2015 r. na 102 309 etatów zatrudnionych było 98 775 policjantów, czyli liczba wakatów wynosiła 3 534. W kilku poprzednich latach, przy takim samym poziomie etatów, liczba nieobsadzonych stanowisk była nawet wyższa. Liczba wakatów w 2014 r. wynosiła 5 440, w 2013 r. - 6 191, w 2012 r. - 4 994.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA