REKLAMA

Wiceszef PE o Tusku: to taki "europejski lunatyk"

  • Autor: PAP
  • 30 kwietnia 2018 20:34
Wiceszef PE o Tusku: to taki "europejski lunatyk"

Szef Rady Europejskiej Donald Tusk jest takim europejskim "lunatykiem" - powiedział wiceszef Parlamentu Europejskiego Zdzisław Krasnodębski (PiS), komentując przemówienie szefa RE Donalda Tuska odwołujące się do książki "Lunatycy" Christophera Clarka.

Tusk w sobotę w Akwizgranie podczas wręczenia nagrody "Polonicus 2018" w swoim przemówieniu odwołał się do książki o początkach i przyczynach pierwszej wojny światowej "Lunatycy", która kreśli krytyczny obraz części elit politycznych tamtych czasów w Europie.

Krasnodębski uważa, że Tusk nie do końca zrozumiał treść książki "Lunatycy". - Ona pokazuje, że przed I wojną światową politycy ówczesnego głównego nurtu nie byli w stanie odpowiednio zareagować na sytuację kryzysową. Jak lunatycy, wbrew swojej intencji, doprowadzili do wybuchu Wielkiej Wojny. To powinno być ostrzeżenie dla przewodniczącego Tuska i wielu przywódców europejskich, że czasami w stanie oderwania od rzeczywistości, braku rozpoznania właściwych przyczyn kryzysu i braku odpowiedniej komunikacji, można doprowadzić do katastrofy - zaznaczył Krasnodębski.

Jak dodał, słowa Tuska zostały odebrane przez niektórych jako bezpośrednio odnoszące się do sytuacji w Polsce. "

- Mam wrażenie, że on jest jednym z tych europejskich "lunatyków", o których pisał Clark. Tych, którym wydaje się, że można lekceważyć ten głos niezadowolenia, stygmatyzować ludzi, którzy uczestniczą w ruchach protestu w całej Europie. Nie widzi, że będzie to miało swoje konsekwencje. Odczytuję wypowiedzi Tuska jako również wyraz głębokiego zaniepokojenia przed przyszłorocznymi wyborami do PE - zaznaczył.

Krasnodębski uważa, że te wybory zmienią układ sił w UE, chociaż trudno przewidzieć, w jakim zakresie. 

Tusk w sobotę otrzymał nagrodę Polonicus 2018 Europejskiego Instytutu Kultury i Mediów Polonicus za promowanie Polski w Europie. Nagrodę w postaci statuetki z brązu wręczono mu w sobotę w Akwizgranie. Tusk pokazał, że miejsce Polski jest w sercu Europy - podkreślono m.in. w uzasadnieniu przyznania nagrody honorowej za całokształt działalności.

Nagroda Polonicus, przyznawana przez środowiska polonijne w Niemczech, została wręczona po raz pierwszy w 2009 roku. Powstała z inicjatywy Kongresu Polonii Niemieckiej.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA