REKLAMA

Wiceszefowa MSZ: Głównym celem działań dyplomacji w 2017 r. bezpieczeństwo Polski

  • Autor: PAP/JS
  • 20 października 2016 20:10
Wiceszefowa MSZ: Głównym celem działań dyplomacji w 2017 r. bezpieczeństwo Polski Planowany na 2017 r. budżet polskiej dyplomacji jest skromny, a głównym celem założonych działań jest poprawa bezpieczeństwa Polski (fot.msz.gov.pl)

Planowany na 2017 r. budżet polskiej dyplomacji jest skromny, a głównym celem założonych działań jest poprawa bezpieczeństwa Polski - mówiła na posiedzeniu sejmowej komisji spraw zagranicznych wiceszefowa MSZ Renata Szczęch.

Komisja rozpatrywała rządowy projektu ustawy budżetowej na 2017 r. w zakresie odnoszącym się do spraw zagranicznych. Według - pozytywnie zaopiniowanego w czwartek przez komisję - projektu budżetu, limit przyszłorocznych wydatków w części obejmującej wydatki MSZ ma wynieść ok. 1,9 mld zł, a dochody w tej części mają sięgnąć ok. 206 mln zł. W budżecie na rok 2016 zapisano w tej części odpowiednio ok. 220 mln dochodów i ok. 1,7 mln wydatków.

Jak wyjaśniła Szczęch główną przyczyną spadku prognozowanych dochodów MSZ jest "spadek wpływów konsularnych, będący skutkiem mniejszej liczby zrealizowanych czynności konsularnych, jak również poszerzania katalogu osób, którym przysługuje zwolnienie z opłat wizowych". Z kolei wzrost o ok. 10 proc. limitu planowanych wydatków MSZ w stosunku do roku bieżącego wynika m.in. z potrzeb związanych z opłacaniem składek w organizacjach międzynarodowych oraz wydatkami związanymi z budową polskiej ambasady w Berlinie - mówiła.

Prezentując priorytety polskiej dyplomacji na 2017 r. wiceminister zaznaczyła, iż będzie ona koncentrowała się "przede wszystkim na działaniach służących wzmocnieniu bezpieczeństwa kraju". Wśród priorytetów wymieniła też wzmocnienie współpracy w ramach NATO i UE, politykę regionalną, a także działania "służące rozwojowi gospodarczemu i społecznemu Polski" oraz budowie autorytetu, pozycji i wiarygodności Polski w skali europejskiej i globalnej.

Szczęch zapewniła, iż MSZ "dołoży wszelkich starań, aby środki przyznane w roku 2017 były wydawane oszczędnie i racjonalnie".

Czytaj też: Projekt budżetu 2017: Największy wzrost dochodów z podatku od hazardu

Posłowie komisji pytali wiceminister m.in., czy w przyszłorocznym budżecie zaplanowano środki na odtworzenie ambasad w Iraku, Afganistanie i Mongolii. Przywrócenie polskich placówek w tych krajach zapowiadał w sejmowym expose w lutym br. szef dyplomacji Witold Waszczykowski. Szczęch odparła, że została już uruchomiona ambasada w Bagdadzie - choć, jak zaznaczyła - jest ona "obsługiwana na razie, przez bardzo skromną obsadę". Dodała, że na razie nie ma planów odtworzenia placówek w pozostałych dwóch stolicach w 2017 r.

Odnosząc się do kwestii ambasady w Ułan Bator, podkreśliła, że "budżet na rok 2017 został sformułowany w oparciu o budżet roku 2016". "Jest to bardzo skromny budżet, który nie pozwala nam w tej chwili powiedzieć, że planujemy odtworzenie tej placówki i zobowiązać się do tego, żeby w roku 2017 można było tę placówkę odtworzyć. (...) Jest to analizowane w resorcie, aczkolwiek, jak mówię, budżet w 2017 r. niestety nie pozwala nam na to" - mówiła wiceminister.

Posłowie pytali też o szczegóły prac związanych z budową nowej ambasady Polski w Berlinie. Urzędnicy MSZ poinformowali, że zakończył się proces rozbiórki starego budynku, a na terenie ambasady toczą się aktualnie prace archeologiczne, które mają się zakończyć do listopada br. Ponadto - jak powiedzieli - trwa postępowanie przetargowe mające wyłonić głównego wykonawcę nowego budynku berlińskiej ambasady, które ma zakończyć się po 17 listopada br. Zaznaczyli, że do tej pory wpłynęły trzy oferty.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA