REKLAMA

Większość Polaków chce reformy sądów

  • Autor: PAP/jk
  • 05 maja 2017 10:43
Większość Polaków chce reformy sądów Polacy oczekują reformy sądownictwa w efekcie "ciągnących się latami spraw i wadliwych wyroków". (fot.fotolia)

Większość Polaków (63 proc.) uważa, że potrzebna jest reforma wymiaru sprawiedliwości - wynika z sondażu Instytutu Badań Pollster przeprowadzonego dla se.pl i telewizji NOWA TV.

Na pytanie: "Czy trzeba zreformować sądy w Polsce" 63 proc. ankietowanych odpowiedziało "tak", przeciwnych było 17 proc. badanych, 20 proc. Polaków nie ma wyrobionego zdania w tej sprawie - podaje "Super Express".

Wyniki sondażu komentuje w gazecie prof. Antoni Kamiński socjolog z PAN. Jak ocenia, Polacy oczekują reformy sądownictwa w efekcie "ciągnących się latami spraw i wadliwych wyroków".

- W sądach od lat panuje chaos i niedowład organizacyjny. Ludzie muszą czekać latami na rozstrzygnięcia. Szczególnie jest to odczuwalne w małych miejscowościach - powiedział prof. Kamiński.

- Kontrowersje budzą również niektóre wyroki, które bywają wadliwe i ułomne. W Polsce wymiar sprawiedliwości odbierany jest również jako ta instytucja, w której na dobre zadomowiły się zaszłości dawnego systemu. Powinno się reformować sądownictwo, tylko pytanie, w jaki sposób. Ten, który obrał minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, budzi bowiem spore obawy - dodał.

W czwartek (4 maja) wszedł w życie pierwszy etap reformy wymiaru sprawiedliwości. Zgodnie z nowelizacją Prawa o ustroju sądów powszechnych minister sprawiedliwości stał się zwierzchnikiem dyrektorów sądów.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (2 komentarzy)

  • Czerwono-Czarny 2017-05-05 14:20:56
    Reforma - TAK! Podporządkowanie politykom- NIE!! To co PIS robi teraz z sądownictwem nie jest żadną reformą ale niszczeniem demokracji przez podporządkowanie władzy sądowniczej, która powinna być niezależna pod władzę wykonawczą. Żaden polityk w tym minister sprawiedliwości nie powinien mieć MOŻLIWOŚCI wpływania na władzę sądowniczą. Jeżeli do obrazka dodamy fakt że tenże minister jest też prokuratorem generalnym, mamy pełny obraz - jeden polityk konkretnej partii może zlecić śledztwo nadzorować je a poóźniej wpływać na przebieg procesu sądowego i jego wynik. Ziobro już to zrobił kiedy jeszcze nie miał wpływu na sądy - zlecił ponowne śledztwo w sprawie swojej rodziny. Nie jest więc bezstronny. Teraz będzie jeszcze miał możliwość naciskać an sędziów w sprawie wyniku procesu. Komuna wróciła.
  • antoni antczak 2017-05-05 11:55:36
    Ja też. A jedna taka wisi mi za robotę już 2 lata i uważa ze jak jest lewnikiem to wszystko może i jest nietykalna.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA