REKLAMA

Wiemy, jakie zmiany w zatrudnianiu cudzoziemców planuje resort pracy

  • Autor: Sadyogrody.pl
  • 10 maja 2016 10:30
Wiemy, jakie zmiany w zatrudnianiu cudzoziemców planuje resort pracy W mediach pojawiły się informacje o zmianach przepisów dotyczących zatrudniania cudzoziemców (fot. shutterstock)

• W mediach pojawiły się informacje o zmianach przepisów dotyczących zatrudniania cudzoziemców.
• Mówi się o utrudnieniach w zatrudnianiu, które będą dotyczyły formalności, wyższych płac i warunków.

Zapytaliśmy resort pracy o jakich zmianach mowa.

- Głównym celem przygotowywanych zmian przepisów dot. zatrudniania cudzoziemców jest wdrożenie dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady nr 2014/36/UE z 26 lutego 2014 r. w sprawie warunków wjazdu i pobytu obywateli państw trzecich w celu zatrudnienia w charakterze pracownika sezonowego. Warunki zawarte w dyrektywie wymuszają zmianę obecnych uregulowań dotyczących powierzenia pracy krótkoterminowej w tzw. procedurze uproszczonej cudzoziemcom z Ukrainy, Armenii, Białorusi, Gruzji, Mołdawii i Rosji, co wiąże się m.in. z nałożeniem pewnych obciążeń administracyjnych – tłumaczy Magdalena Bukowska z biura prasowego Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Czytaj też: Krótszy czas pracy w Wielki Piątek i Wigilię? Sejm zdecyduje

Dodaje, że niezależnie od powyższego projektowane zmiany mają także ograniczyć nadużycia występujące obecnie przy stosowaniu przepisów dot. rejestracji oświadczeń o zamiarze powierzenia pracy cudzoziemcowi, związane np. z rejestrowaniem oświadczeń dla pozoru bez intencji faktycznego powierzenia pracy cudzoziemcowi. Mają także – poprzez zwiększenie wiedzy nt. faktycznego zatrudniania cudzoziemców w Polsce – przyczyniać się poprawy bezpieczeństwa i sprawniejszego zarządzania migracjami zarobkowymi do Polski.

 - Intencją MRPiPS jest by przeciwdziałanie nadużyciom nie zlikwidowało zalet obecnych przepisów, polegających na możliwości łatwiejszego niż przy zwykłych zezwoleniach na pracę, zatrudniania cudzoziemców do prac krótkoterminowych, w sytuacji gdy trudno znaleźć na to miejsce obywatela Polski. Podobnie jak dotychczas przy rejestracji oświadczeń, to powiatowe urzędy pracy będą właściwe w zakresie zezwoleń dotyczących prac sezonowych i krótkoterminowych; będzie zatem bliżej pracodawcy i krótszy czas oczekiwania niż gdyby to wojewodowie wydawali zezwolenia w tym zakresie – przyznaje.

Czytaj cały artykuł tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA