REKLAMA

Wkrótce KERM omówi projekt ustawy ws. deputatów węglowych

  • Autor: PAP/JS
  • 08 lutego 2017 16:25
Wkrótce KERM omówi projekt ustawy ws. deputatów węglowych Deputat węglowy, czyli uprawnienie do określonej ilości bezpłatnego węgla rocznie, to bardzo stare uprawnienie górnicze, przysługujące tradycyjnie zarówno pracownikom, jak i emerytom (fot.:pixabay.com)

Podczas jednego z najbliższych posiedzeń Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów omówi projekt ustawy o ekwiwalencie pieniężnym z tytułu prawa do bezpłatnego węgla dla emerytów i rencistów z przedsiębiorstw górniczych – wynika z informacji Ministerstwa Energii.

"Liczymy na pozytywną rekomendację KERM dla projektu tej ustawy, by można było prowadzić dalsze prace legislacyjne w zakresie deputatów węglowych" - skomentował wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski.

Ministerstwo Energii szacuje, że z wprowadzanych ustawą regulacji będzie mogło skorzystać ok. 235 tys. osób, przy spodziewanym rocznym koszcie ok. 391 mln zł. Ekwiwalent przysługiwać będzie za okresy roczne. Ma to być równowartość trzech ton węgla klasy "orzech II" - obecnie taki węgiel kosztuje np. w Polskiej Grupie Górniczej niespełna 500 zł za tonę.

Na potrzeby wyliczania ekwiwalentu przeciętną średnioroczną cenę zbytu tego węgla ma ogłaszać minister energii. Ekwiwalent ma być dożywotnio wypłacany osobom uprawnionym. Ma zająć się tym ZUS, ze środków budżetowych. Roczne koszty tego świadczenia mają maleć, w miarę zmniejszania się liczby uprawnionych.

Pozytywna rekomendacja komitetu ekonomicznego umożliwi skierowanie projektu pod obrady rządu, a następnie parlamentu, gdzie jest złożony w ubiegłym roku obywatelski projekt w sprawie deputatów węglowych dla emerytów i rencistów, pod którym związkowcy zebrali ponad 126 tys. podpisów.

W obu projektach chodzi o uporządkowanie sprawy emeryckich deputatów, czyli uprawnienia do określonej ilości węgla rocznie, obecnie realizowanego najczęściej w postaci ekwiwalentu pieniężnego. Problem jednak w tym, że w dzisiejszym stanie prawnym nie wszyscy uprawnieni b. pracownicy kopalń otrzymują deputat.

Więcej tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Internauta 2017-02-28 17:03:17
    A dopiero co czytałem to jedna tona kosztowała 600 zł a nagle zeszła do 500zlREKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA