REKLAMA

Władimir Putin traci popularność w Moskwie i Petersburgu

  • Autor: PAP/PSZ
  • 07 marca 2018 15:00
Władimir Putin traci popularność w Moskwie i Petersburgu Władimir Putin może liczyć na popracie głównie w mniejszych miejscowościach. (fot. Alexander Khitrov / Shutterstock.com)

W dwóch pierwszych miesiącach 2018 roku notowania prezydenta Rosji Władimira Putina spadły w Moskwie i Petersburgu - donosi dziennik "Wiedomosti", powołując się na badanie opinii publicznej. Zwiększa się za to liczba niezdecydowanych wyborców.

Sondaż przeprowadziło zbliżone do władz Ogólnorosyjskie Centrum Badania Opinii Publicznej (WCIOM).

Notowania Putina w Moskwie i Petersburgu spadły o ponad 12 punktów procentowych - z 69,7 proc. 10 stycznia do 57,1 proc. 18 lutego. W innych dużych miastach Rosji, mających co najmniej milion mieszkańców, spadek notowań prezydenta Rosji odnotowano jeszcze pod koniec zeszłego roku, a później wzrosły one o 2 punkty proc. - podają "Wiedomosti".

Podobne tendencje są w miastach mniejszych - do 100 tys. mieszkańców oraz w tych, gdzie ich liczba waha się pomiędzy 100 tys., a 500 tysięcy.

Dziennik wskazuje, że stabilne poparcie Putin ma na wsi oraz w miastach gdzie liczba mieszkańców wynosi między 500 tys. a 950 tysięcy.

Czytaj także: Władimir Putin "militarystyczną ekstazą" przelicytował przywódców ZSRR

W wielkich miastach - jak oceniają socjolodzy - rośnie liczba wyborców, którzy jeszcze nie wiedzą, na kogo zagłosują w wyborach prezydenckich 18 marca.

Szef WCIOM Walerij Fiodorow tłumaczy, że im większe miasto, tym niższa jest frekwencja i wynik, jaki otrzymuje kandydat popierany przez władze. W metropoliach w mniejszym stopniu oddziałuje czynnik strachu i nacisku ze strony administracji państwowej. Ponadto mieszkańcy mają więcej źródeł informacji. Fiodorow zastrzega też, że po sondażu, który cytują "Wiedomosti", przed początkiem marca, notowania Putina nieco się poprawiły.

Czytaj również: Władimir Putin szykuje wielką repatriację biznesmenów?

Źródło określane przez "Wiedomosti" jako zbliżone do administracji prezydenta ocenia, że w miastach z liczbą mieszkańców co najmniej 1 mln frekwencja wyborcza wyniesie nieco ponad 50 procent. Rozmówca gazety prognozuje wynik Putina na wyborach jako 50-65 proc. w zależności od regionu, a frekwencję na 55-60 procent.

W ocenie większości komentatorów władzom zależy w tegorocznych wyborach na wysokiej frekwencji; jeszcze w zeszłym roku media sygnalizowały, iż Kreml chce, by frekwencja i poparcie dla Putina sięgnęły w przededniu jego czwartej kadencji 70 procent.

Badanie WCIOM przeprowadzono przed orędziem, które Putin wygłosił 1 marca do parlamentu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • §.beda siedziec. 2018-03-07 16:29:06
    I te liczby falszywe,jak w Polsce PiS.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA