REKLAMA

Władysław Kosiniak-Kamysz apeluje do Andrzeja Dudy o weto w sprawie reformy sądownictwa

  • Autor: PAP/MIW
  • 23 lipca 2017 18:57
Władysław Kosiniak-Kamysz apeluje do Andrzeja Dudy o weto w sprawie reformy sądownictwa W Muninie Władysław Kosiniak-Kamysz wziął udział w 80. rocznicy Wielkiego Strajku Chłopskiego. (fot. twitter.com / PSL)

Prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz zwrócił się w niedzielę (23.07) do prezydenta Andrzeja Dudy o niepodpisywanie trzech ustaw reformujących sądownictwo. „Te ustawy - to nie jest żadna reforma” - mówił w Muninie (Podkarpackie). Autorom i zwolennikom ustaw zarzucił "wielkie kłamstwo".

• - Chcemy zaapelować, jako parlamentarzyści i jako ruch ludowy, jako wspólnota ludowców, do prezydenta - w imieniu ponad 100 tys. Polaków, bo tyle podpisało się pod naszą petycją o zawetowanie trzech ustaw i przygotowanie reformy sądownictwa - mówił szef PSL.

• Te ustawy to nie jest żadna reforma; mówienie że, to jest reforma, jest wielkim kłamstwem - powiedział na konferencji prasowej Kosiniak-Kamysz.

• Lider ludowców ocenił, że te ustawy nie usprawnią działania sądów, bo, jak stwierdził, zmniejsza się ilość sędziów. - W tych ustawach nie ma nic dla naszych rodaków, wszystko jest dla umocnienia obozu władzy. Partia rządzi, partia sądzi - to jest zasada, którą przyjęło PiS, pisząc te ustawy - dodał prezes PSL.

 

W Muninie Kosiniak-Kamysz wziął udział w 80. rocznicy Wielkiego Strajku Chłopskiego, który objął głównie Małopolskę, zginęło w nim ponad 40 osób.

Prezes PSL nawiązując do tej rocznicy stwierdził wręcz, że widzi pewną analogię do tamtych wydarzeń.

- 80 lat temu mieszkańcy Polski, rolnicy podnosili te same hasła co dziś: przywrócenie państwa prawa, poszanowanie wartości, wolność, demokracja, niezawisłość. Dzisiejszemu obozowi władzy sam Piłsudski nakreślił mapę drogową. Co prawda nie ma formalnej zmiany konstytucji, ale jest praktyczna zmiana konstytucji - zaznaczył.

Ustawa o SN - wraz z uchwalonymi wcześniej ustawami o Krajowej Radzie Sądownictwa i o ustroju sądów powszechnych - czeka na podpis prezydenta Andrzeja Dudy. Rzecznik prasowy prezydenta Krzysztof Łapiński powiedział w sobotę (22.07), że podwójny zapis dotyczący procedury wyboru I prezesa Sądu Najwyższego w przyjętej przez Sejm i Senat ustawie o SN jest według prezydenta naruszeniem zasad prawidłowej legislacji.

"Drobna pomyłka" w ustawie o Sądzie Najwyższym wymaga szybkiej nowelizacji; Senat może ją przedstawić na lipcowym posiedzeniu - napisał w sobotę na Twitterze marszałek Senatu Stanisław Karczewski.

Chodzi o art. 12. i 18. przyjętej przez Senat bez poprawek w nocy z piątku na sobotę ustawy o SN, z których jeden mówi, że Zgromadzenie Ogólne Sędziów Sądu Najwyższego przedstawia prezydentowi RP pięciu kandydatów na I prezesa Sądu Najwyższego, spośród sędziów SN w stanie czynnym, a drugi, że do kompetencji Zgromadzenia Ogólnego Sędziów SN należy "dokonywanie wyboru trzech kandydatów" na stanowisko I prezesa SN oraz przedstawienie ich prezydentowi. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA