REKLAMA

Władysław Kosiniak-Kamysz: Twórcą niepodległego państwa polskiego jest naród, a nie jeden człowiek

  • Autor: PAP/JS
  • 05 grudnia 2017 16:20
Władysław Kosiniak-Kamysz: Twórcą niepodległego państwa polskiego jest naród, a nie jeden człowiek Kosiniak-Kamysz poinformował dziennikarzy, że w trakcie obrad Zgromadzenia Narodowego, członkowie PSL będą mieli na sobie koszulki z wizerunkiem Wincentego Witosa (fot. PSL/twitter)

Twórcą niepodległego państwa polskiego jest naród, wszyscy obywatele, a nie jeden człowiek; nie może być tak, że w dniu stulecia niepodległości będziemy pamiętać tylko o Józefie Piłsudskim - powiedział lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

We wtorek o godz. 15. rozpoczęło się w Sejmie uroczyste posiedzenie Zgromadzenia Narodowego. Posłowie i senatorowie wysłuchali orędzia prezydenta Andrzeja Dudy z okazji 150. rocznicy urodzin marszałka Józefa Piłsudskiego.

Kosiniak-Kamysz poinformował dziennikarzy, że w trakcie obrad Zgromadzenia Narodowego, członkowie PSL będą mieli na sobie koszulki z wizerunkiem Wincentego Witosa. Jak dodał, Witos dla PSL jest szczególną postacią; przypomniał m.in. rolę Witosa jako premiera, zwłaszcza w okresie wojny polsko-bolszewickiej w 1920 r. oraz skazanie go w procesie brzeskim w latach 30. XX wieku.

Lider PSL podkreślił, że Witos pozostał wierny chłopstwu, również po II wojnie światowej.

"Nie może być tak, że w dniu stulecia niepodległości będziemy pamiętać tylko o Józefie Piłsudskim, choć doceniamy jego znaczenie w 1918 r. i w 1920 r." - mówił Kosiniak-Kamysz.

"Te koszulki (z wizerunkiem Witosa) na Zgromadzeniu Narodowym, ta nasza duma z Wincentego Witosa ma przypomnieć całej Polsce, że twórcą niepodległego państwa polskiego jest naród, wszyscy obywatele, nie jeden człowiek i nigdy nie jest tak, że jeden człowiek gwarantuje bezpieczeństwo i przyszłość naszej ojczyzny" - przekonywał prezes ludowców.

Kosiniak-Kamysz ocenił, że do klęski Polski w 1939 r. doprowadziły m.in. podziały społeczne, kres demokracji i autorytarne rządy. "Nie możemy z tej lekcji nie wyciągać nauki, to jest przestroga i to jest zobowiązanie" - podkreślił.

Wincenty Witos trzykrotnie sprawował urząd premiera Polski. W ruchu ludowym działał od 1895 r., był posłem do austriackiej Rady Państwa, a od 1914 r. współtworzył PSL "Piast". Był członkiem Naczelnego Komitetu Narodowego oraz Ligii Narodowej. OD 1919 r. - poseł na polski Sejm. To jego rząd został obalony w wyniku przewrotu majowego w 1926. dokonanego przez Piłsudskiego.

W 1930 r. aresztowany przez władze sanacyjne, osadzony w twierdzy brzeskiej i oskarżony w tzw. procesie brzeskim o przygotowywanie zamachu stanu. Po emigracji w Czechosłowacji powrócił do kraju tuż przed wybuchem II wojny światowej, odrzucił propozycję utworzenia rządu kolaboracyjnego z hitlerowskimi Niemcami. Po wojnie powołany na wiceprzewodniczącego Krajowej Rady Narodowej, jednak obowiązków nie podjął. Od 1945 r. prezes nowo powstałego PSL. Zmarł w 1945 r. w Krakowie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA