REKLAMA

Włosi grożą Europie Środkowej obcięciem funduszy unijnych

  • Autor: PAP/JS
  • 19 lutego 2016 12:36
Włosi grożą Europie Środkowej obcięciem funduszy unijnych Włoska agencja Ansa, a za nią piątkowa prasa zacytowała słowa, jakie Renzi skierował podczas unijnej kolacji do przywódców krajów Europy Środkowo-Wschodniej (fot. matteorenzi.it)

Premier Włoch Matteo Renzi zagroził krajom Europy Środkowo-Wschodniej obcięciem unijnych funduszy, jeśli nie wykażą solidarności w sprawie migrantów - informują włoskie media, przytaczając wypowiedź szefa rządu podczas szczytu w Brukseli.

Włoska agencja Ansa, a za nią  piątkowa prasa zacytowała słowa, jakie Renzi skierował podczas unijnej kolacji do przywódców krajów Europy Środkowo-Wschodniej: "Drodzy przyjaciele, koniec żartów. Solidarność nie może polegać tylko na braniu, ale także na dawaniu".

"Rozpoczyna się faza planowania funduszy na rok 2020. Albo będziecie solidarni w dawaniu i braniu, albo my płacący składki przestaniemy być solidarni. A potem zobaczymy" - miał oświadczyć włoski premier. Tak zareagował na sprzeciw państw Europy Środkowo-Wschodniej wobec przyjmowania migrantów, przybywających na wybrzeża Włoch i Grecji.

"La Repubblica" pisze w piątek, że słowa te świadczą o tym, że klimat na szczycie nie jest dobry. Gazeta dodaje, że wypowiedź Renziego poparli przywódcy wielu krajów zachodniej Europy.

We wrześniu 2015 roku państwa UE zgodziły się na przejęcie od Włoch i Grecji w sumie 160 tysięcy uchodźców w ciągu dwóch lat. Miało to odciążyć te dwa kraje, zmagające się z napływem migrantów przez Morze Śródziemne. Jednak program relokacji uchodźców wciąż działa bardzo słabo. Od momentu jego uruchomienia w październiku ubiegłego roku do 10 lutego udało się przemieścić jedynie 497 przybyłych do Włoch i Grecji uchodźców. Komisja Europejska winą za to obarcza państwa członkowskie, które nie realizują przyjętych zobowiązań.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Sk 2016-02-19 13:08:16
    Przecież Włosi byli uprzejmi pozwolić na tranzyt zaproszonych przez Angelę Merkel ludzi w gościnę do RFN, a teraz chcą niepotrzebnych i niebezpiecznych rozesłać po sąsiadach?- cóż za wstyd. Dodajmy że żadne odpowiedzialne Państwo na świecie nie pozwala na wjazd osób , które nie otrzymały legalnego statusu uchodźcy , turysty, czy emigranta, sprawdzając każdego szczególnie pod kątem bezpieczeństwa. Z całych sił popieram rozważną politykę polskiego rząduREKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA