REKLAMA

Włoska prasa: W Polsce antyeuropeizm i ksenofobia zapisują agendę polityczną i religijną

  • Autor: PAP/JS
  • 28 lipca 2016 11:49
Włoska prasa: W Polsce antyeuropeizm i ksenofobia zapisują agendę polityczną i religijną W Polsce "antyeuropeizm i ksenofobia zapisują agendę polityczną i religijną" - pisze włoska prasa o o pierwszym dniu wizyty papieża w Polsce. (fot. Kancelaria Prezydenta/twitter)

• W Polsce "antyeuropeizm i ksenofobia zapisują agendę polityczną i religijną" - pisze włoska prasa o o pierwszym dniu wizyty papieża w Polsce.
• Zwraca uwagę na to, że kwestia migracji jest w Polsce wyjątkowo "drażliwa", bo nowa klasa rządząca zajmuje krytyczne stanowisko wobec unijnej polityki w sprawie imigracji.

Następnie, jak podkreśla gazeta, Franciszek wyjaśnił "rzecz fundamentalną": że nie mówi o wojnie religijnej. - Mówienie o wojnie religijnej oznaczałoby przyjęcie wypaczonej wizji świata, jaką mają islamiści, prowadzenie ich gry - pisze włoski dziennik.

Następnie "Corriere della Sera" informuje o tym, że do Krakowa i okolic już przybyło pół miliona młodych ludzi z całego świata. Zwraca uwagę, że policjanci i funkcjonariusze innych służb "są wszędzie". - Młodzież zaś jest spokojna i radosna - dodaje watykanista dziennika. Podkreśla też, że krakowska wizyta papieża rozpoczęła się od spotkania z władzami. Przy tej okazji zauważa, że Polska wraz z Węgrami przyjęła postawę "całkowitego zamknięcia wobec migrantów z Bliskiego Wschodu".

Czytaj też: Gliński: Franciszek przypomina o najważniejszych wartościach chrześcijaństwa

Podczas pierwszej wizyty na wschodzie Europy Franciszek - dodaje gazeta - mówił o "marzeniu o nowym europejskim humanizmie". Ponadto, jak wskazuje "Corriere della Sera", papież dokonał rozróżnienia między "dobrą pamięcią" a "złą", która "obsesyjnie" widzi zło.

Mediolański dziennik informuje też, że wieczorem Franciszek zwrócił się do tysięcy Włochów zgromadzonych na koncercie w Krakowie. - Budujcie mosty. Mury dzielą, a nienawiść rośnie - oświadczył podczas połączenia za pomocą telemostu.

- Papież rozpoczął najtrudniejszą podróż swego pontyfikatu - pisze dziennik "La Repubblica". Wyraża opinię, że Franciszek przyjechał do kraju, który "modyfikuje priorytety jego podróży". Przypomina następnie, że papież odwiedził wcześniej miejsca naznaczone "bólem uchodźców". Pisze, że między innymi na wyspach Lampedusa i Lesbos papież "powtarzał chrześcijanom, że jeśli Kościół nie słyszy głosu Chrystusa w ubogim, grozi mu to, że stanie się przeciętną agencją dobrych uczynków na koszt państwa".

W tej części Europy - stwierdza lewicowy rzymski dziennik - przesłania papieża są "albo nie do przyjęcia, albo niemile widziane". W Polsce, dodaje, "antyeuropeizm i ksenofobia zapisują agendę polityczną i religijną".

Również gazeta "La Stampa" zwraca uwagę na to, że kwestia migracji jest w Polsce wyjątkowo "drażliwa", bo nowa klasa rządząca zajmuje krytyczne stanowisko wobec unijnej polityki w sprawie imigracji. Dlatego Franciszek zaapelował o "mądrość i miłosierdzie", by przezwyciężyć strach i czynić więcej dobra - zaznacza "La Stampa".

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA