REKLAMA

Wojciech Hermeliński o komisarzach wyborczych: nie być w partii to za mało

  • Autor: GP
  • 29 listopada 2017 11:15
Wojciech Hermeliński o komisarzach wyborczych: nie być w partii to za mało Wojcich Hermeliński, przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej (fot.:youtube.com)

Przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej uważa, że bezpartyjność kandydata na komisarza wyborczego to niewystarczające kryterium jego przydatności.

• Według Hermelińskiego niebezpieczna jest sama forma wprowadzania zmian; zwłaszcza tych, które dotyczą Krajowego Biura Wyborczego: może dojść do destabilizacji procesu wyborczego.

Władysław Kosiniak-Kamysz o nowelizacji ordynacji wyborczej: - Jest spartolona!

Sejmowa speckomisja procedowała we wtorek 28 listopada zmiany w kodeksie wyborczym. Przedstawiciele Państwowej Komisji Wyborczej mocno krytykują projekt nowelizacji.

Szczegółowo odniósł się do niego przewodniczący PKW, sędzia Wojciech Hermeliński. Stwierdził na antenie Polsatu News, że kwestie związane z wyborem nowych komisarzy i wprowadzeniem zmian w organizacji Krajowego Biura Wyborczego mogą zagrozić przeprowadzeniu wyborów w terminie.

Czytaj też: PiS wymieni członków PKW jeszcze przed wyborami samorządowymi? Jest dementi

Sędzia Hermeliński nie po raz pierwszy krytykuje projekty nowych zapisów w prawie wyborczym. Tym razem odniósł się przede wszystkim do tych, które dotyczą komisarzy wyborczych. Zgodnie z nimi nie będą już musieli być sędziami. Rozluźnienie kryteriów ich doboru przewodniczący PKW ocenia jednoznacznie:

- To, że komisarz nie będzie członkiem partii, niczego nie zmieni. Może nie być apolitycznym i niezawisłym, mimo braku legitymacji partyjnej.

Hermeliński nie jest jednak tak kategoryczny w ocenie intencji projektodawców jak opozycja.

- Jestem daleki od myśli, że Kodeks wyborczy zmieniany jest "pod siebie", choć tak też może się zdarzyć.

Projekt nowego prawa wyborczego ocenił lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. Jego opinia jest kategoryczna i jednoznacznie negatywna.

- Myślę, że nowa ordynacja wyborcza jest spartolona; po prostu źle napisana - ostro komentował w rozgłośni RMF FM. Przypomniał postulat Stronnictwa: - Chcemy zrobić wysłuchania publiczne we wszystkich sejmikach wojewódzkich w sprawie proponowanej przez PiS ordynacji wyborczej.

Relację z prac nadzwyczajnej komisji sejmowej do spraw zmian w ordynacji wyborczej można przeczytać tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Mieszko 2017-11-29 20:32:24
    ZDSL trzęsie spodniami bo głosów nie dosypiąREKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA