REKLAMA

Wojewoda Wielkopolski apeluje do samorządów: Musimy pilnować standardów 500 plus

  • Autor: PAP/AT
  • 03 października 2017 09:34
Wojewoda Wielkopolski apeluje do samorządów: Musimy pilnować standardów 500 plus Wielkopolskie: Samorządy rozpatrzyły już 40 proc. wniosków o 500 plus z nowego okresu (Zbigniew Hoffmann, fot. poznan.uw.gov.pl)

Program Rodzina 500 plus to realna zmiana w podejściu państwa do polskich rodzin. Dlatego musimy bardzo mocno pilnować wysokich standardów, które wypracowaliśmy w ubiegłym roku, i trzymać się terminów - powiedział wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann o 500 plus.

• Przyjmowanie wniosków na nowy okres zasiłkowy rozpoczęło się 1 sierpnia.

• Ponad 230 tys. wniosków złożono już w Wielkopolsce na nowy okres świadczeniowy w ramach programu „Rodzina 500 plus”.

• Z tej liczby blisko 40 proc. zostało już rozpatrzonych przez samorządy.

• Wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann zaapelował do samorządów by trzymać się terminów.

Przyjmowanie wniosków na nowy okres zasiłkowy rozpoczęło się 1 sierpnia. Wnioski o świadczenie wychowawcze muszą składać rodziny, które chcą kontynuować dofinansowanie z rządowego programu, jak i te, które chcą do programu dołączyć.

Jak przekazał rzecznik wojewody wielkopolskiego Tomasz Stube, dotychczas na nowy okres świadczeniowy w Wielkopolsce złożono już ponad 230 tys. wniosków, w tym ponad 54 tys. formie elektronicznej. Jak dodał, liczba złożonych wniosków jest zbliżona do liczby rodzin objętych świadczeniem w poprzednim okresie rozliczeniowym - wówczas było to ponad 256 tys. rodzin.

Stube zaznaczył, że niemal 40 proc. złożonych wniosków zostało już rozpatrzonych. Jak dodał, oznacza to, że do tej pory wydano ponad 92 tys. decyzji. "Najwięcej, w stosunku do liczby przyjętych wniosków, wydały gminy: Obrzycko 88,35 proc., Koźmin Wielkopolski 83,58 proc., Sulmierzyce 82,89 proc., Lubasz 81,70 proc., Szydłowo 81,37 proc., Kostrzyn 80,90 proc., Puszczykowo 78,37 proc. i Jastrowie - 76,proc." - wskazał Stube.

Czytaj też: Rodziny muszą oddać państwu 30 mln zł z 500 plus

Wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann zaapelował do samorządowców o zachowanie ustawowych terminów w rozpatrywaniu wniosków i wypłacie świadczeń.

"Program Rodzina 500 plus to realna zmiana w podejściu państwa do polskich rodzin. Dlatego musimy bardzo mocno pilnować wysokich standardów, które wypracowaliśmy w ubiegłym roku, i trzymać się terminów. Pozwoli nam to na płynne przejście w nowy okres świadczeniowy, dlatego zwracam się do samorządów o zachowanie ustawowych terminów realizacji wniosków. Na szczególne słowa uznania zasługują te gminy, które jednocześnie radzą sobie, zarówno z programem Rodzina 500 plus, jak i wypłacaniem środków związanych z sierpniowymi nawałnicami" - podkreślił wojewoda.

Czytaj też: Wojewoda apeluje o terminowe składanie wniosków o 500 plus

Nowy okres zasiłkowy w ramach programu "Rodzina 500 plus", rozpoczął się 1 października i będzie trwał do 30 września 2018 roku. MRPiPS przypomina również, że jeśli wniosek zostanie złożony później niż w październiku, świadczenie będzie wypłacone od miesiąca złożenia wniosku, bez wyrównania za wcześniejsze miesiące.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA