REKLAMA

Wóycicka: projekt obniżenia wieku emerytalnego to gra wyborcza

  • Autor: PAP
  • 21 września 2015 13:24
Wóycicka: projekt obniżenia wieku emerytalnego to gra wyborcza Irena Wóycicka: kwestia wieku emerytalnego to gra wyborcza (fot. TVP Info)

Irena Wóycicka z dawnej kancelarii prezydenta Bronisława Komorowskiego uważa kwestie zmiany wieku emerytalnego za zwykłą grę wyborczą.

Prezydencki projekt ustawy, która miałaby obniżyć wiek emerytalny dla kobiet do 60 lat, a dla mężczyzn do 65 lat, to gest wyborczy - uważa Irena Wóycicka, która odpowiadała w kancelarii prezydenta Bronisława Komorowskiego za kwestie społeczne.

Prezydent Andrzej Duda podpisał w poniedziałek własny projekt ustawy, który przewiduje, że wiek emerytalny dla kobiet zostanie obniżony do 60 lat, a dla mężczyzn do 65 lat. Duda podkreślił, że projekt jest realizacją oczekiwań, nie tylko tych, którzy na niego głosowali, ale także tych, którzy głosowali na Bronisława Komorowskiego oraz tych, którzy do wyborów nie poszli.

- Traktuję to jako czysto wyborczy gest, popierający zaplecze partyjne pana prezydenta - oceniła Wóycicka w poniedziałkowej rozmowie z PAP.

Obniżenie wieku emerytalnego może być niekonstytucyjne

W ocenie byłej minister w Kancelarii Prezydenta, "powrót do zróżnicowanego wieku emerytalnego rodzi także problemy konstytucyjne". "Pan prezydent, jako prawnik, z pewnością o tym wie i raczej należy traktować to jako gest poparcia dla jego zaplecza" - dodała.

- Dobrze by było, gdyby pan prezydent powiedział, w jaki sposób chce zapewnić emerytury, zwłaszcza kobiet, by ich poziom zapewnił możliwość normalnego życia, a nie życia w nędzy - mówiła Wóycicka. Zwróciła uwagę, że "celem podniesienia wieku emerytalnego było zapewnienie w przyszłości emerytur, które pozwolą na względnie bezpieczne życie, bez podnoszenia składek emerytalnych".

Prezydencka inicjatywa doprowadzi emerytów do nędzy

"Pytanie podstawowe jest takie - jeśli prezydent chce to zrobić, to jak chce zapewnić, by te emerytury pozwalały w przyszłości na przeżycie, czy np. chce podnieść składki, by były w odpowiedniej wysokości, by osoby na emeryturze, zwłaszcza kobiety, nie popadały masowo w ubóstwo" - powiedziała.

Ponadto trudno sobie wyobrazić - dodała Wóycicka - "by w trakcie jednego posiedzenia Sejmu, nawet przy dobrej woli posłów, taki projekt mógł być przedyskutowany".

Ustawa uchwalona w 2012 roku podwyższyła wiek emerytalny do 67 lat i wprowadziła stopniowe zrównanie go dla kobiet i mężczyzn. Posłowie PiS, a także związkowcy z "S" i OPZZ zaskarżyli ustawę do Trybunału Konstytucyjnego. W maju 2014 roku TK uznał jednak, że jest ona zgodna z ustawą zasadniczą.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA