REKLAMA

Wszystkie skargi kasacyjne rozpatrywane w składzie trzyosobowym?

  • Autor: aw/PAP
  • 03 stycznia 2018 07:47
Wszystkie skargi kasacyjne rozpatrywane w składzie trzyosobowym? Według praktyków może to mieć dotkliwe skutki dla tempa i wydajności pracy Sądu Najwyższego (fotlogo SN)

Zdaniem posłów PiS wiele skarg kasacyjnych zostaje bezzasadnie odrzuconych na etapie przedsądu, w sejmowej komisji trwają więc prace nad projektem praktycznie likwidującym tą wstępną selekcję.

"Dziennik Gazeta Prawna" powołuje się na posła PiS Grzegorza Wojciechowskiego. "Posłowie PiS uważają, że wiele skarg bezzasadnie trafia do kosza już na starcie. A konkretnie na etapie wstępnej selekcji dokonywanej przez jednego z sędziów izby cywilnej, czyli w przedsądzie. W 2016 r. ponad połowa złożonych skarg kasacyjnych nie przeszła początkowego sita, a więc nigdy nie trafiła na wokandę" - pisze gazeta.

Wojciechowski na jej łamach podkreśla, że nie ma szczegółowych uzasadnień odrzucenia skargi.

"Nikt nie potrafi powiedzieć jakie popełniono w nich błędy" - dodaje. Dlatego - jak informuje DGP - w sejmowej komisji trwają prace nad projektem przepisów, które praktycznie zlikwidują przedsąd.

"Wszystkie skargi kasacyjne mają być rozpoznawane w składzie trzyosobowym, a nie tylko te, które przeszły wstępną selekcję. I albo będą odrzucane, bądź oddalane, albo uwzględniane" - wyjaśnia Wojciechowski. Jak dodaje, warto też, by w składzie sędziowskim rozpatrującym skargi kasacyjne znalazł się ławnik.

Według DGP propozycje te krytykują m.in. prawnicy. Według praktyków może to mieć dotkliwe skutki dla tempa i wydajności pracy Sądu Najwyższego. Zdaniem rzecznika SN sędziego Michała Laskowskiego, cytowanego przez gazetę, likwidacja etapu preselekcji pociągnie za sobą ryzyko wydłużenia procesów cywilnych.

Wielu prawników - dodaje gazeta - uważa też, że przyczyną niskiej liczby skarg przyjmowanych do rozpoznania jest "słaba jakość wniosków pisanych przez pełnomocników". "Wynika to często z traktowania SN jako kolejnej, normalnej instancji odwoławczej. Tymczasem w postępowaniu kasacyjnym SN nie sprawdza, czy sąd niższego szczebla dopuścił wszystkie ważne dowody i ustalił przebieg zdarzeń, ale ocenia, czy poprawnie zastosował przepisy" - dodaje DGP. (PAP)

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA