REKLAMA

Wybierz bez hejtu - kampania przeciw nienawiści

  • Autor: PAP
  • 06 października 2015 17:18
Wybierz bez hejtu - kampania przeciw nienawiści "Bądź odważny. Wszędzie, także w internecie, wypowiadaj się pod swoim imieniem i nazwiskiem" - brzmi pierwsze przykazanie dekalogu dobrych wyborów (fot. facebook)

Wybieram bez hejtu - to hasło kampanii na rzecz poprawy języka w mediach, zwłaszcza internecie, w którą włączyło się kilkanaście stowarzyszeń kultury i nauki, organizacje pozarządowe i teatry, a także znane osoby.

"Nie przez przypadek ogłaszamy tę inicjatywę niemal w przeddzień wyborów, ponieważ wybory zawsze nawarstwiają tę agresję" - powiedziała we wtorek (6 października) w Warszawie Beata Chmiel ze stowarzyszenia Obywatele Kultury. Wraz z Obywatelami Nauki i Otwartą Rzeczpospolitą zainicjowało ono kampanię.

"Zwracamy się do wyborców, polityków, dziennikarzy, do mediów, do bloggerów i piszących na forach, żeby pamiętali, że warto być przyzwoitym także w słowach. Słowo też rani, słowo też zabija, mamy tego przykłady" - apelowała Chmiel.

Fala nienawiści sięga zenitu

Prezes stowarzyszenia przeciw antysemityzmowi i ksenofobii Otwarta Rzeczpospolita Marek Gumkowski ocenił, że przez 16 lat działania organizacja miała do czynienia z wypowiedziami, które nie tylko naruszają poczucie dobrego smaku, ale również naruszają konkretne artykuły prawa. "Ale nigdy nie było tak spiętrzonej fali nienawiści, z jaką mamy do czynienia przez ostatnie miesiące" - zauważył Gumkowski. Jak powiedział, stowarzyszenie dostaje 50-70 zgłoszeń dziennie o nienawistnych wpisach.

Zdaniem reżysera Jacka Bromskiego bardzo zły przykład dają tu politycy, ale - jak zaznaczył - nie tylko oni są winni. "Państwo polskie zrezygnowało z popierania telewizji publicznej i innych metod wychowywania społeczeństwa obywatelskiego" - podkreślił. Filmowiec dodał, że zjawisku sprzyja też anonimowość internetu.

Mniej emocji w sferze publicznej

"Hejt i nienawiść to sfera emocji i klikalności. Nauka zajmuje się głównie tym, co nie jest związane z emocjami. Im więcej naukowego języka, więcej racjonalnego rozumowania, a nie emocji w sferze publicznej, tym lepiej dla tej sfery" - powiedział Łukasz Niesiołowski z PAN, przedstawiciel stowarzyszenia Ludzie Nauki.

Dyrektorka polskiej sekcji Amnesty International Draginja Nadażdin podkreśliła, że organizacja która broni praw człowieka, wolności wypowiedzi, nie może stać z boku, gdy wolność wypowiedzi jest mylona z możliwością atakowania innego człowieka tylko i wyłącznie ze względu na jego pochodzenie.

"Wybory są bardzo ważnym momentem. Gdy mowa nienawiści zastępuje polityczną debatę, nie ma mowy o wolnych wyborach. Ale niezależnie od wyborów, nigdy nie możemy pozwolić, żeby nawoływano do przemocy, gdyż to nie zostaje w sferze słownej" - mówiła Nadażdin. Przypomniała przypadki agresji potęgowanej nienawistnymi wpisami.

Powstał dekalog dobrych wyborów

Inicjatorzy akcji zebrali ponad sto podpisów znanych osób i uruchomili stronę internetowa, na której można się podpisać pod "Dekalogiem dobrych wyborów".

Jego przykazania, odczytała aktorka i reżyserka Barbara Wysocka. "Bądź odważny. Wszędzie, także w internecie, wypowiadaj się pod swoim imieniem i nazwiskiem" - brzmi pierwsze przykazanie.

"Nie terroryzuj. Nie publikuj odpowiedzi nawołujących do nienawiści. Nie zabijaj - złe słowa w sieci zabiły już wiele osób. Zrozum, nie obrażaj, Przekonuj. Nie stalkuj, nie nękaj i nie zastraszaj agresywnymi wiadomości. Nie używaj wulgaryzmów nawet w odpowiedzi na wulgaryzmy. Nie obrażaj. Wysil się. Trudniej formułować opinie niż obelgi. Nie pozwalaj! Zgłaszaj nienawistne komentarze administratorom i organom ścigania" - apelują autorzy akcji.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Zunrin 2015-10-06 20:04:31
    Już to widzę, hejterzy PO podpisani z imienia i nazwiska... Poza tym nie stać mnie na ciągłe łażenie po przesłuchaniach czy sądach tylko dlatego, że lewicowa taktyka prześladowania przeciwników powoli przechodzi na PO łącznie z najnowszym trendem, że każda krytyka jest "hejtem".REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA