REKLAMA

Wyborcy już wiedzą, kto wygra wybory

  • Autor: PAP
  • 16 października 2015 18:09
Wyborcy już wiedzą, kto wygra wybory 60 proc. respondentów jest pewna, że wybory parlamentarne wygra Prawo i Sprawiedliwość - wynika z badania CBOS (fot. pixabay)

Jak wynika z analizy CBOS, 60 proc. respondentów jest pewna, że wybory parlamentarne wygra Prawo i Sprawiedliwość. Jedynie 12 proc. respondentów sądzi, że wygra Platforma Obywatelska.

CBOS porównując wrześniowe deklaracje, z tymi sprzed czterech lat stwierdza, że w tym roku Polacy są silniej zmotywowani do uczestniczenia w wyborach niż w 2011 r. - odsetek osób pewnych na 100 proc., że pójdą głosować jest o 11 punktów proc. wyższy.

Zwycięstwo PiS w nadchodzących wyborach najczęściej typują zadeklarowani zwolennicy tej partii (88 proc.), a także sympatycy Nowoczesnej Ryszarda Petru (69 proc.) oraz Zjednoczonej Lewicy (63 proc.). Taki rozwój sytuacji prognozuje również ponad połowa sympatyków Ruchu Kukiz'15 oraz elektorat PO (po 55 proc.). Według połowy wyborców PSL również PiS odniesie tryumf.

Jak wynika z analizy CBOS, wyborami interesuje się ponad połowa respondentów (59 proc.), co oznacza spadek w stosunku do poprzedniego badania z sierpnia o dwa punkty proc. 40 proc. przyznaje, że ta kwestia ich nie interesuje.

Największe zainteresowanie nadchodzące wybory wzbudzają wśród zwolenników PiS (94 proc.). W nieco mniejszym stopniu zbliżające się wybory interesują sympatyków Nowoczesnej oraz Zjednoczonej Lewicy (po 87 proc.) i Platformy Obywatelskiej (84 proc.). Temat wyborów jest relatywnie najmniej zajmujący dla sympatyków Ruchu Kukiz'15, partii KORWiN oraz PSL - po około trzy czwarte elektoratów tych ugrupowań deklaruje zainteresowanie nadchodzącymi wyborami.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (3 komentarzy)

  • SYKARIUSZ 2015-10-18 16:27:39
    Witam. Dla mnie nie ważna jest nazwa. Ważne jest to, żeby do władzy doszli ci, których nadrzędnym programem będzie program Piłsudskiego - cytuję" Panie Marszałku, a jaki program tej partii? – Najprostszy z możliwych. Bić (...) i złodziei, mości hrabio". Co niektórzy już trzęsą portkami, chociaż wybory dopiero za tydzień......Pozdrawiam PSL!
  • Livo 2015-10-17 16:31:19
    A reszta partii. Dajmy im chociaż szanse w parlamencie. JA oddam swój głos na kandydata na posła Grzegorza Boguckiego z Warszawy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA