REKLAMA

Wyborcy PiS są zadowoleni z sytuacji życiowej

  • Autor: GP
  • 06 czerwca 2017 10:40
Wyborcy PiS są zadowoleni z sytuacji życiowej Zwolennicy PiS i Kukiz'15 są zadowoleni z sytuacji życiowej. Polityczna sytuacja kraju to ok. 30 proc. składowej ich oceny. (fot. PiS/twitter.com)

Zbadano, jak Polacy postrzegają swoją sytuację życiową. Zwolennicy PiS, Kukiz'15, PO i Nowoczesnej są na odmiennych biegunach tego badania.

Z nowego, czerwcowego badania panelu Ariadna wynika jasno, że osoby identyfikujące się z Prawem i Sprawiedliwością (PiS) dzielą też optymistyczne nastawienie do życia. To ciekawa sytuacja, zwłaszcza jeśli zestawi się ją z faktem, że ogół naszego społeczeństwa zaczyna dobrze widzieć sytuację życiową.

62 proc. naszych rodaków jest zadowolonych z warunków w jakich żyją. Wśród sympatyków PiS odsetek ten jest jeszcze większy, najwyższy spośród partii politycznych, 75 proc.

Zobacz najnowsze sondaże poparcia politycznego

W dalszej kolejności są osoby ideowo podzielające poglądy reprezentowane przez Kukiz'15. Optymistów jest wśród nich 49 proc.

Jak można się domyślić oponujący Polacy, w tym zwolennicy PO i Nowoczesnej, nie są zadowoleni z sytuacji życiowej. 43 proc. osób sympatyzujących z PO jest niezadowolonych z sytuacji w ich życiu, a wśród zwolenników Nowoczesnej 34 pytanych na 100 stwierdza, że są niezadowoleni.

 

- Fakt, że sympatycy PiS deklarują obecnie najwyższy poziom zadowolenia z życia wcale nie jest taki zaskakujący. Ich partia wygrała wybory i uzyskała mandat pozwalający na samodzielne sprawowanie władzy, dzięki czemu ważne dla nich postulaty są realizowane, a prezentowany przez nich światopogląd w kluczowy sposób kształtuje debatę polityczno-społeczną. Po drugiej stronie są sympatycy PO i Nowoczesnej, gdzie frustracja aktualną sytuacją polityczną ewidentnie negatywnie wpływa na ich satysfakcję z życia, co sami przyznali w badaniu - komentuje wyniki badania
dr Tomasz Baran z Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego.

W dalszej analizie prezentowanej przez autorów badania możemy dowiedzieć się, że najbardziej negatywnie na zadowolenie z życia Polaków wpływa sytuacja finansowa (55 proc.). Ważnymi czynnikami obniżającymi satysfakcję z życia są także stan zdrowia (34 proc.), obecna sytuacja polityczna (32proc.) i gospodarcza (31 proc.), poczucie braku wpływu na rzeczywistość (30 proc.) i brak perspektyw na przyszłość (30 proc.).

Poniżej szczegóły badania pod kątem wykształcenia i innych zmiennych. Badanie zrealizowano na zlecenie redakcji portalu ciekaweliczby.pl.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Kurka domowa 2017-06-07 00:45:49
    Mamy wiele do zrobienia: naprawić szkody, wymieść śmieci, nie przeszkadzać rządzącym, pomagać!!! BYĆ CZŁOWIEKIEM - to hasło na dziś, jutro i na zawsze dla każdego bez wyjątku...REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA