REKLAMA

Wybory 2015: PO kontra PiS ws. ochrony zdrowia, NFZ i leków

  • Autor: Gabriel Paździor
  • 18 października 2015 17:58
Wybory 2015: PO kontra PiS ws. ochrony zdrowia, NFZ i leków O polityce lekowej i NFZ debatowali politycy PO i PiS. fot. Flicker

W centrum analitycznym Polityki Insight debatowali o zdrowiu prof. Marian Zembala, PO, minister zdrowia i szef sztabu wyborczego PiS, Stanisław Karczewski. Politycy diagnozowali i przedstawiali pomysły na opiekę zdrowotną po wyborach.

- Niektórzy chcą wysokich standardów świadczeń przy jednym płatniku - mówił prof. Zembala. - Tego się nie da zrobić. Trzeba dofinansować system. Dlatego postulujemy dobrowolne ubezpieczenia zdrowotne.

W opinii polityka PO ostatnią rzeczą, którą należałoby zrobić w służbie zdrowia, jest likwidacja NFZ Argumentował, że jest to jedyna instytucja dysponująca w Polsce całościowymi danymi o stanie zdrowotnym pacjentów w całym kraju. Informacje te są niezbędne do planowania ochrony zdrowia w Polsce.

Finansowanie z budżetu, za pośrednictwem administracji rządowej (wojewodowie), proponuje PiS. Karczewski krytykował NFZ za powolność i niewydolność. W jego opinii ta instytucja nie może dalej działać i jest niereformowalna.

Przypominał Platformie, że w poprzednich kampaniach wyborczych to właśnie ta formacja chciała NFZ rozmontować. Zarówno w 2007 jaki i w 2011 roku.

- Teraz Ewa Kopacz zapowiada likwidację systemu składkowego. Słuchałem tego z wielkim zdumieniem - komentował polityk PiS zapowiedziane przesunięcie składki zdrowotnej do systemu podatkowego.

W czym się zgadzają i nie zgadzają PiS i PO

- Pozyskaliśmy 12 miliardów złotych na świadczenia zdrowotne, te pieniądze będą niezależnie od tego, kto będzie rządził - przytaczał zmiany w budżecie na 2016 rok prof. Zembala. Dodawał, że coraz lepiej działają instytucje okołoministerialne, na przykład Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji.

Za wielki sukces ostatnich miesięcy polityk PO uznał znaczącą poprawę działania opieki w sektorze psychiatrii i pediatrii.

- Udało się pozytywnie rozwiązać wiele problemów pediatrii, co nie znaczy, że rozwiązaliśmy wszystkie - konstatował swoją wypowiedź Zembala.

Stanisław Karczewski podzielał i cieszył się z wielu rozwiązań, które przytaczał jego współdebatujący. Zwracał uwagę na wciąż istniejące trudności. Wiele z nich upatrywał w działaniach zaprzepaszczonych w okresie PO - za ministrów zdrowia rządów Donalda Tuska.

- Ochrona zdrowia wymaga wielkiego uporządkowania. Mapa świadczeń jest konieczna. Brak określania konkretnych potrzeb zdrowotnych na poziomie regionów, jest naszym wielkim problemem - mówił. Potem argumentował konieczność zmian w polityce refundacji leków.

- Dla mnie wzorem jest model angielski, jeśli chodzi o leki - obrazował politykę PiS. - Na Wyspach ludzie do 18. roku życia mają darmowe leki, kobiety rok po porodzie także i osoby powyżej 60 roku życia.

Obaj politycy wyrazili konieczność przywrócenia w Polsce opieki zdrowotnej w polskiej szkole. Panowała między nimi pełna zgoda w tej kwestii.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA