REKLAMA

Wybory: bez niespodzianek w województwie podlaskim

  • Autor: PAP
  • 16 września 2015 16:14
Wybory: bez niespodzianek w województwie podlaskim W województwie podlaskim listy bez rewolucji

Nie ma niespodzianek na listach wyborczych w województwie podlaskim. Region czeka walka o elektorat prawosławnych i mniejszości narodowych.

W województwie podlaskim jest do zdobycia czternaście poselskich mandatów. Krajowe Biuro Wyborcze w Białymstoku zarejestrowało listy dwunastu komitetów wyborczych w wyborach do Sejmu.

Są wśród nich wszystkie kluczowe krajowe ugrupowania - poinformowano PAP w białostockiej delegaturze KBW. Ważą się losy rejestracji jeszcze dwóch komitetów wyborczych.

Z analizy list wyborczych wynika, że nie ma niespodzianek na pierwszych miejscach list najsilniejszych ugrupowań, bo stawiają one na regionalnych liderów.

Pierwsze miejsce na liście Platformy Obywatelskiej ma przewodniczący partii w regionie Robert Tyszkiewicz, na liście Prawa i Sprawiedliwości - prezes PiS w Podlaskiem Krzysztof Jurgiel, PSL - przewodniczący ludowców w regionie, marszałek województwa podlaskiego Mieczysław Baszko, a Zjednoczonej Lewicy - przewodniczący podlaskiego SLD Krzysztof Bil-Jaruzelski.

Walka o głosy mniejszości

Ciekawie zapowiada się walka o elektorat prawosławnych i mniejszości białoruskiej. Do tej pory w regionie w dużej części głosował on na lewicowego kandydata Eugeniusza Czykwina, posła wielu kadencji, który tym razem chce spróbować swych sił w Senacie.

W tej sytuacji pojedynek o te głosy i o mandat poselski stoczyć powinni: Adam Musiuk i Aleksander Sosna. Ten pierwszy, w przeszłości radny Białegostoku, jest przedstawicielem Forum Mniejszości Podlasia, które ma umowę o współpracy z PO. Musiuk startuje z piątego miejsca listy Platformy.

Aleksander Sosna to wciąż poseł Platformy Obywatelskiej. Mandat sprawuje niepełną kadencję, objął go po Barbarze Kudryckiej, gdy ta została europosłem. Na liście wyborczej PO w jesiennych wyborach jednak się nie znalazł i przyjął propozycję Zjednoczonej Lewicy - ma trzecie miejsce na jej liście.

Niewykluczone, że do rywalizacji o ten elektorat włączyć się zechce również Jarosław Matwiejuk, konstytucjonalista z Uniwersytetu w Białymstoku. Matwiejuk ma doświadczenie parlamentarne (był posłem z listy Lewicy i Demokratów w latach 2007-2011) ale jego start w jesiennych wyborach z listy PSL (ostatnie miejsce) jest niespodzianką.

Na plecach rodziców

Wśród kandydatów do Sejmu w Podlaskiem znaleźli się też tacy, którzy - póki co - kojarzą się raczej z osiągnięciami ich ojców. Na ostatnim miejscu na liście Platformy Obywatelskiej jest bowiem Tomasz Cimoszewicz, syn obecnego senatora niezależnego, byłego premiera Włodzimierza Cimoszewicza. Włodzimierz Cimoszewicz nie startuje w jesiennych wyborach, zapowiadał to już wcześniej.

Listę Nowoczesnej Ryszarda Petru w Podlaskiem otwiera natomiast Krzysztof Truskolaski, syn Tadeusza Truskolaskiego - od trzech kadencji prezydenta Białegostoku.

W 2011 roku wybory w okręgu obejmującym województwo podlaskie wygrało PiS (6 mandatów), przed Platformą Obywatelską (5 mandatów). Po jednym mandacie zdobyli wówczas: SLD, PSL i Ruch Palikota.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA