REKLAMA

Wybory parlamentarne 2015: górale szturmują listy wyborcze

 • Autor: TM
 • 01 września 2015 10:54
Wybory parlamentarne 2015: górale szturmują listy wyborcze O reelekcję do Senatu będzie się ubiegał prof. Stanisław Hodorowicz. Fot. youtube.com

Aż 19 mieszkańców Podhala ubiega się o miejsce w parlamencie. Najwięcej będzie ich na listach PSL, PO oraz u Pawła Kukiza.

Wszystkie największe komitety wyborcze oficjalnie potwierdziły, że na listach w 14. okręgu wyborczym znajdą się mieszkańcy powiatów tatrzańskiego i nowotarskiego - poinformowała "Gazeta Krakowska".

PO z góralami

Najwięcej górali wystawi w tym roku Platforma Obywatelska. Na drugim miejscu listy PO w naszym okręgu znajdzie się obecny poseł Andrzej Gut Mostowy. O reelekcję do Senatu będzie się ubiegał prof. Stanisław Hodorowicz.

Na liście PO do Sejmu znajdą się też: były wiceburmistrz Nowego Targu Eugeniusz Zajączkowski, były starosta tatrzański Andrzej Gąsienica Makowski oraz Grażyna Łabno - dyrektorka szkoły podstawowej w Sromowcach Niżnych, Magdalena Ziaja - szefowa zakopiańskiego festiwalu Spotkania z Filmem Górskim czy Maria Wachałowicz, dyrektorka skansenu w Zubrzycy.

Sejm i Senat z PiS

Wiadomo, że na liście PiS kandydatów do Sejmu będzie posłanka Anna Paluch (miejsce 2. lub 3.).

Obecny poseł Solidarnej Polski Edward Siarka tym razem, w ramach umowy koalicyjnej, będzie kandydatem Zjednoczonej Prawicy do Senatu.

Kukiz, PSL i Nowoczesna

Górale mogą mówić o sporym sukcesie na listach Pawła Kukiza. Trzecie miejsce na liście zajął nowotarżanin Mariusz Wcisło. Jest członkiem stowarzyszenia "Wolnościowe Podhale", doprowadził do likwidacji straży miejskiej w Nowym Targu.

Mam realną szansę dostania się do parlamentu, gdzie chciałbym zajmować się np. zastąpieniem podatku CIT podatkiem przychodowym - dodaje kandydat.

Kandydatem tego stowarzyszenia w naszym okręgu jest też Mariusz Wnęk - przewodniczący rady gminy Lipnica Wielka.

Tomasz Gabryś, przewodniczący rady gminy w Krościenku został "jedynką" partii Nowoczesna Ryszarda Petru w podhalańsko-nowosądeckim okręgu.

Na liście PSL na 19 nazwisk w okręgu nowosądecko-podhalańskim jest aż sześciu górali: Stanisław Barnaś (nr 3), Józefa Kolbrecka (5), Grzegorz Pabiś (9), Izabela Sarna (10), Czesława Królczyk (12) oraz Jacek Babiński (16).

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (3 komentarzy)

 • ptak 2015-09-27 11:00:26
  Platforma wszystkim wszystko naobiecywała, nawet góralom, więc mają rację, że idą do sejmu i senatu. Niech się przekonają jakimi metodami POkrętacze rządzą.
 • zorientowany 2015-09-02 20:32:26
  Do TM Błąd- Grażyna Łabno- Dyrektor Zespołu Placówek Oświatowych w Sromowcach Niżnych
 • Maciek 2015-09-01 21:47:58
  nie rozumiem, bastion PiS a kandydatów jak na lekarstwoREKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA