REKLAMA

Wybory parlamentarne 2015 i wyborcy niepełnosprawni. Na co mogą liczyć?

  • Autor: Gabriel Paźdzor
  • 15 października 2015 21:17
Wybory parlamentarne 2015 i wyborcy niepełnosprawni. Na co mogą liczyć? Samorząd dowiezie do lokalu wyborczego niepełnosprawnych. Fot shutterstock

Wyborcy niepełnosprawni i osoby starsze mogą liczyć na transport wyborczy. Samorządy są zobowiązane ustawowo do przystosowania lokali wyborczych, a także zapewnienia udogodnień wyborcom niepełnosprawnym.

Krok pierwszy

Samorządy będą pomagać niepełnosprawnym w dniu elekcji. Warto więc zajrzeć na stronę gminy lub miasta pod kątem pomocy w dzień 25 października. Warto szukać biuletynu informacji publicznej, a także przejrzeć aktualne informacje na głównej stronie.

Zgodnie z raportem rzecznika praw obywatelskich z 2014 roku zdecydowana większość wyborców niepełnosprawnych preferuje głosowanie osobiste w lokalu wyborczym.

Na przykład w lubelskim magistracie można skorzystać z pomocy Miejskiego Biura Spraw Wyborczych. Samorząd miasta oferuje 25 października darmowy transport. Skorzystać mogą osoby niepełnosprawne i starsze. Transport zabierze z miejsca zamieszkania do lokalu wyborczego, w godzinach 8 do 20.

Krok drugi

Kontakt telefoniczny pozwoli umówić bezpośredni transport samochodowy. Często jedyne co będzie potrzebne to podanie adresu i godziny, która najbardziej odpowiada wyborcy.

- Od poniedziałku (12  października – red.) przyjmujemy zgłoszenia na bezpłatny transport do lokali wyborczych – informuje nas Anna Bartczak, pełnomocnik wyborczy Urzędu Miasta Szczecina. Dodaje, że ilość pojazdów będzie dobrana do ostatecznej liczby osób chcących skorzystać z pomocy.

Krok trzeci

Ostatecznie trzeba być gotowym w dniu wyborów skorzystać z oferowanej pomocy. Transportowi towarzyszy także asystent, który pomaga w podróży.

Warto pamiętać, że gminy i miasta są zobligowane do lokowania urn na parterach budynków. Muszą oznaczać drogę do sali głosowania, zapewnić oświetlenie miejsc skreślania głosu. Lista lokali, które spełniają wymagania także może być znaleziona w internecie.

Samorządy przypominają o możliwości głosowania przez pełnomocnika, nakładce w alfabecie Braille'a, jaką może otrzymać niepełnosprawny wyborca. Można także głosować korespondencyjnie.

Wszystkie te udogodnienia wprowadzono w ostatnich latach, by zwiększyć partycypację osób niepełnosprawnych w życiu społecznym, a nie tylko w wyborach.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA