REKLAMA

Wybory parlamentarne 2015: JOW Bezpartyjni tworzą listy

  • Autor: TM
  • 28 sierpnia 2015 10:39
Wybory parlamentarne 2015: JOW Bezpartyjni tworzą listy Z Kukizem łączy ich tylko poparcie dla jednomandatowych okręgów wyborczych. Fot. facebook.com/bezpartyjnisamorzadowcy

Wystawimy listy wyborcze w całym kraju - zapowiadają przedstawiciele komitetu JOW Bezpartyjni. Podkreślają, że z Pawłem Kukizem łączy ich jedynie poparcie dla jednomandatowych okręgów wyborczych.

Formacja jest na etapie tworzenia list wyborczych - powiedział Patryk Hałaczkiewicz, szef sztabu wyborczego nowej inicjatywy politycznej JOW Bezpartyjni.

Listy w całej Polsce

Na naszych listach znajdą się m.in. działacze ruchów obywatelskich, samorządowcy, przedstawiciele małego i średniego biznesu. Jesteśmy prawdopodobnie pierwszą w kraju ponadpartyjną koalicją - powiedział Hałaczkiewicz.

Wiadomo, że liderami list w okręgu łódzkim będą architekt Piotr Biliński i były wiceprezydent Łodzi Elżbieta Hibner.

Po pierwsze decentralizacja

Pod koniec września w Warszawie komitet przedstawi program formacji. Jednym z głównych założeń jest decentralizacja, czyli przeniesienie wielu urzędów z Warszawy poza jej granice. 

Na przykład NBP miałby być we Wrocławiu, GDDKiA - w Piotrkowie Trybunalskim, Ministerstwo Edukacji w Krakowie, Ministerstwo Rolnictwa - w Radomiu, NIK i Policja - w Kielcach, Ministerstwo Gospodarki - w Chorzowie, GUS - w Bydgoszczy, Ministerstwo Pracy oraz Rzecznik Praw Obywatelskich - w Łodzi.

Nie ma potrzeby, aby tak dużo urzędów centralnych było w stolicy. Potrzebujemy Polski lokalnej, myślenia nie tylko centralnego, a myślenia lokalnego - twierdzą działacze JOW Bezpartyjni.

Kukiz tworzy ugrupowanie wodzowskie

Mówiąc o Kukizie, ocenili zaś, że tworzy on kolejne ugrupowanie wodzowskie.

My poszliśmy inną drogą. Budujemy rodzaj ugrupowania, którego charakter najlepiej oddaje nazwa – konfederacja. Zostawiamy sporą samodzielność ludziom w terenie, w regionach, a łączy nas wspólna idea JOW-y i kampania wyborcza - powiedziała Hibner.

Ważne referendum

Namawiają do pójścia na referendum 6 września.

To pierwsze referendum od 12 lat wymuszone na politykach przez obywateli. Jeśli obywatele nie wezmą w nim udziału, politycy dostaną argument, by nie przeprowadzać kolejnych. W ważnych sprawach obywatele powinni się móc wypowiedzieć - mówi Hałaczkiewicz.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA