REKLAMA

Wybory parlamentarne 2015: można głosować w szpitalu i więzieniu

  • Autor: PAP
  • 21 września 2015 11:09
Wybory parlamentarne 2015: można głosować w szpitalu i więzieniu Dziś mija termin na utworzenie tzw. odrębnych obwodów głosowania. Fot. parlamentarny.pl

W wyborach parlamentarnych 25 października będzie można oddać głos w szpitalu, więzieniu, areszcie śledczym, domu pomocy społecznej. W poniedziałek mija termin na utworzenie w tych miejscach tzw. odrębnych obwodów głosowania.

Wyborcy, którzy będą przebywać w dniu wyborów w szpitalach, domach pomocy społecznej, zakładach karnych i aresztach śledczych zostaną wpisani do spisów wyborców sporządzonych dla obwodów głosowania utworzonych w tych jednostkach i będą mogli głosować w tych obwodach - informuje na swoich stronach Państwowa Komisja Wyborcza.

Co najmniej 50 osób

Na takich samych zasadach będą mogli głosować wyborcy przebywający w domach studenckich lub zespołach domów studenckich, w których utworzono obwody głosowania - informuje PKW.

Aby utworzyć obwód odrębny w domu studenckim co najmniej 50 osób uprawnionych do głosowania musiało poinformować rektora uczelni, że w dniu wyborów będzie przebywać w domu studenckim.

Problem z zagłosowaniem będzie mieć osoba, która na przykład trafi do szpitala w dniu wyborów. Komisja wyborcza do spisu wyborców dopisuje osoby, które do jednostki przybyły najpóźniej dzień przed wyborami. W dniu wyborów komisja nie ma możliwości sprawdzenia, czy dana osoba nie oddała już głosu.

Co najmniej 15 wyborców

W takiej sytuacji zagłosować można jedynie na podstawie zaświadczenia o prawie do głosowania, które umożliwia oddanie głosu w dowolnym miejscu w kraju i za granicą. Jednak zaświadczenie można uzyskać w urzędzie gminy, gdzie jest się ujętym w spisie wyborców najpóźniej w piątek 23 października.

Tzw. obwód odrębny w placówce musi być powołany, gdy w dniu wyborów będzie w niej przebywać co najmniej 15 wyborców; nie ma znaczenia status jednostki, czy np. dom pomocy społecznej jest publiczny czy prywatny.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Ana 2015-09-21 13:57:31
    Można również głosować korespondencyjnie i poza miejscem zameldowania! dobry-prawnik.info/wybory-parlamentarne-co-musisz-o-nich-wiedziec/REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA